23.03.2022
środa
godz. 19:00

Warszawa

Kurs z warsztatami filozoficznymi.

Kurs odbywać się będzie w naszej siedzibie. ul. Zygmunta Glogera 3/1

Pierwsze spotkanie jest bezpłatne.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!


Dołącz do przygody:

  • Rozwój wewnętrznych wartości
  • Ulepszanie relacji międzyludzkich 
  • Twórcza wiedza
  • Zadania i praktyki…

… to wszystko za pomocą ponadczasowych, klasycznych, wschodnich nauk takich jak „Bhagawadgita”, tybetański „Głos milczenia”, Konfucjanizm i Buddyzm oraz zachodnich nauk Starożytnego Egiptu i Rzymu. Poradami będą także służyć Sokrates, Platon, Arystoteles oraz klasycy stoicyzmu tacy jak Epiktet, Seneka, Cyceron i Marek Aureliusz...

 Celem nie jest stać się znawcą Platona, ale obudzić w sobie samym filozofa, czyli miłośnika mądrości, obudzić w sobie człowieka kochającego żyć, a nie przeżywać...

To bardzo praktyczna filozofia. Filozofia życia, którą każdy nosi w sobie. 


Czas trwania:

Kurs obejmuje 23 spotkania, które będą odbywały się raz w tygodniu po ok. 1,5 godziny każde zawsze w niedzielę o godz. 15:00.
Na początku pierwszych zajęć krótka prezentacja kursu.


Materiały:

Teksty źródłowe lub ich fragmenty dostępne na życzenie po każdym spotkaniu.
Materiały multimedialne oraz filmy jako rozszerzenie materiału kursu.


Zapisy

Pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub za pomocą formularza znajdującego się na dole strony.


Opłata za kurs:

Standardowa

Dla młodzieży uczącej się, 
studentów i emerytów
300 złotych 150 złotych

Istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty, prosimy o kontakt osobisty, każda prośba rozpatrywana będzie indywidualnie.

Uczestnicy, których frekwencja na spotkaniach przekroczy 80% otrzymują dyplom ukończenia kursu.


O kursie: 

To spotkania oparte o przekaz klasycznej filozofii wschodu i zachodu, mądrości, która przetrwała próbę czasu. Kurs realizuje przegląd zasadniczych podejść i fundamentalnych pojęć cywilizacji Wschodu i Zachodu dotyczących natury ludzkiej, wszechświata, życia, społeczeństwa itp. Jest prawdziwą inspiracją do stawiania czoła pytaniom o człowieka i o jego wielkie wyzwania, zarówno osobiste jak i zbiorowe.

Filozofia, według nas, jeśli jest praktyczna, kształci. Pomaga nam poznać siebie samego i rozwinąć się tak, by zostać filozofem. Jest sposobem życia zobowiązującym do najlepszych aspiracji ludzkości. Kurs prócz tradycyjnych wykładów, to również praktyczne ćwiczenia filozoficzne, wspólne sięganie do tekstów źródłowych, klasyczna sztuka dialogu, jak również praca indywidualna.

 

Trzy filary:

Kurs opiera się na trzech podstawowych filarach, które umożliwiają nam znalezienie swojego miejsca w życiu: pierwszy – człowiek jako istota bytu (kim jestem?), kolejny jego relacje i współżycie z innymi ludźmi i ostatecznie połączenie tego co indywidualne z tym co grupowe na przestrzeni historii (skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy?)

 

trzy-podejscia

 

I. Etyka

Podróż poprzez róźne klasyczne filozofie, aby zbliżyć się do zrozumienia kim jest człowiek.

II. Filozofia społeczna

Podróż poprzez różne klasyczne filozofie, aby zrozumieć wartości społeczne i zbliżyć się do zrozumienia jaką rolę człowiek może odgrywać w ramach społeczeństwa.

III. Filozofia dziejów

Podróż poprzez czasy i przestrzenie różnych filozofii, aby zbliżyć się do zrozumienia sensu historii naszego wszechświata.

 

Tematy spotkań:

Czym jest etyka:
Ponadczasowa etyka i moralność. Etyka - podstawa filozofii. Filozofia jako ukochanie do mądrości. Filozofia na sposób klasyczny - Poznaj samego siebie. Znaczenie starożytnych szkół filozoficznych.
Tysiącletnie Indie:
Starożytny tekst filozoficzny "Bhagawadgita". Symbolika tekstu. Spojrzenie na przyrodę i uniwersum oczami starożytnych mędrców. Symbolika dialogu pomiędzy Nauczycielem Kriszną i jego uczniem Ardżuną. Przemyślenie na temat filozofii historii. Kiedy zaczyna się historia…Znaczenie schematów symbolicznych w ramach starożytnych źródeł.
Filozofia Buddyzmu:
Założyciel buddyzmu Siddhartha Gautama. Życie i nauka Buddy. Uniwersalna forma poznawania samego siebie - Czworaka Szlachetna Prawda i Szlachetna Ośmioraka Ścieżka. Dhammapada. Przemyślenie na temat rytmu i cykli historycznych, ujęcie historii Buddy. 
Mądrość Tybetu:
Tybetańskie spojrzenie na świat. Starożytny tybetański tekst "Głos Milczenia" pochodzący z Księgi Złotych Wskazań, księgi Nauczycieli Mądrości. Przemyślenie na temat metod badań historii…Znaczenie przekazu ustnego i sposobów samego zapamiętywania takich przekazów.
Konfucjanizm:
Wielki chiński mędrzec, nauczyciel i filozof Konfucjusz i jego nauka. Prawo polityczne i etyczne społeczeństwa. Jego podstawowe cnoty: humanitaryzm, praworządność, poprawność, mądrość i lojalność. Przemyślenie na temat sensu historii w powiązaniu z mitologią.
Starożytny Egipt:
Egipskie szkoły filozoficzne - mędrcy, pisarze, wezyrowie. Wezyr Kagemni i Ptahhotep, mędrzec Ani, etyczne nauczanie Onch-szeszonkiego. Znaczenie publicznej moralności i etyki. Wpływ na grecką mądrość. Przemyślenie na tematy Indywiduum, Społeczeństwo, Państwo.
Sokrates:
Sokrates, mędrzec, nauczyciel i filozof. Jego metoda majeutyczna – obudzenie ludzkiej duszy. Znaczenie dobra i cnoty. Skromność i entuzjazm filozoficzny. Przemyślenie na temat ról społecznych…Sokratejskie czy filozoficzne znaczenie postawy obywatelskiej…
Platon: Idealizm platoński. Pojęcie Dobra, Piękna i Sprawiedliwości. Nieśmiertelność ludzkiej Duszy - mit o Erze. Możliwości ludzkiego poznania. Mit o jaskini. Przemyślenie na temat - Utopia Państwa Platona.
Arystoteles: Etyka i cnoty intelektualne i moralne. Ponadczasowe znaczenie dzieła - Etyka nikomachejska. Trychotomiczny podział nauk. Przemyślenie na temat etycznego upadku społeczeństwa.
Stoicyzm:
Etyka stoicka – cnota, natura i obowiązek. Stoicyzm i stosunek do życia i śmierci. Własna postawa przykładem w nauczaniu. Teoria bytu – materia i pneuma. Stara szkoła stoicka i średnia stoa. Przemyślenie na temat systemów społecznych starożytnych cywilizacji i kultur.
Epiktet, Seneka, Marek Aureliusz
Kwiat filozoficznego stoicyzmu. „Niewolnik”, „Wychowawca” i „Cesarz”  Encheiridion, Dialogi, Rozmyślania. Idea, słowa, czyny. Znaczenie filozofii własnego przykładu. Przemyślenie na temat społeczeństwa starożytnego Rzymu i idealizmu filozoficznego.
Neoplatonizm:
Ammonios Sakkas – założyciel neoplatońskiej szkoły filatelejczyków (miłośników prawdy) Szkoła eklektyczna w Aleksandrii. Plotyn - Dusza, piękno i kontemplacja. Pojęcie zasady Bytu – Jednia. Przemyślenie na temat wolności filozoficznej i liberalizmu.

Od czwartego spotkania dodatkowo ćwiczenia filozoficzne:
Świadomość, Uwaga (koncentracja), Pamięć, Imaginacja, Nawyki, Emocje itp.

Zapisy

Pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub za pomocą poniższego formularza

[creativecontactform id="3"]