goradol5

Na górze: Galaktyka spiralna M 51

Znajdująca się w odległości koło 25,74 milionów lat świetlnych od Ziemi. Gdybyśmy chcieli przedstawić tę odległość w kilometrach, należałoby dokonać obliczenia: 25 740 000 x 9 500 000 000 000 km. W każdym razie jest to stosunkowo daleko!*
Droga Mleczna której malutką częścią jest nasz Układ Słoneczny także jest galaktyką spiralną. Przypuszcza sie że w centrum każdej galaktyki znajduje się tzw. czarna dziura  jej wyborażenie przedstawione na przekroju osiowym galaktyki przypomina lejek.

* Średnica obserwowalnego Wszechświata to 93 miliardy lat świetlnych.

Na dole: Cyklon nad Islandią.

Powstawanie tego typu zjawisk jest związane z ruchem obrotowym ziemi i efektem Coriolisa  tym samym którym tłumaczymy to dlaczego woda spływająca przez otwór w umywalce na półkuli północnej zakręca w prawo i odwrotnie na południowej. O centrum cyklonu formuje się tzw. oko  przedstawione na przekroju osiowym przypomina  lejek.

 

goradol6

Na górze: Wielki Kanion

Ów wielki ale nie najgłębszy kanion znajduje się w zachodniej częsci USA  Arizonie i jest przełomem rzeki Kolorado. Zaczął kształtować się 17 mln lat temu, ma 349 km długości i w najgłębszym miejscu 2133 m głębokości. W skałach osadowych znajdowane są skamieniałości  od pierwotnych glonów do drzew, od morskich muszli po szczątki dinozaurów.

Na dole: Zdjęcie mikroskopowe

Na obrazku mikroskopijne pęknięcie stali po testach sprężystości. Stal jest stopem żelaza z węglem, w którym mogą też występować inne metale jak chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden, tytan. Stal jest tym twardsza im więcej węgla w stopie.

 

goradol7 

Na górze: Wydma piaskowa w Radżastanie.

Niektóre pustynne wydmy śpiewają  naukowcy nie poznali jak do tej pory mechanizmu tego zjawiska, podjerzewają jednak że za powstawanie fal dźwiękowych odpowiedzialne jest tarcie pojedynczych ziarenek piasku w lawinie o powierzchnię wydmy oraz o siebie nawzajem. Nie wiadomo w jaki sposób dźwięk wydm może osiągać takie natężenie, że nierzadko mylony jest z hałasem, jaki powoduje nisko lecący samolot.

Na dole: Linie papilarne

Występują u naczelnych i misi koala, na dłoniach, stopach i ustach. Dla każdego są unikalne, nawet bliźnięta jednojajowe mają różne układy linii papilarnych. U ludzi tworzą się  pomiędzy 100 a 120 dniem życia płodowego. Linii papilarnych można się pozbyć poprzez głęboką dermabrazję – zabieg dermatologiczny. Istnieją też ludzie bez linii papilarnych pozbawieni ich przez schorzenie genetyczne - uszkodzenie białka keratyny 14.

 

 goradol8

Na górze: Pioruny.

Podczas wyładowania piorun podnosi temperaturę otaczającego go powietrza do niewyobrażalnej temperatury 30000ºC, czyli ponad pięć razy wyższej niż na Słońcu. Wszystkie błyskawice są bezbarwne, a widzimy je gdyż rozgrzane powietrze świeci tak jak inne substancje. Od 800ºC wszystko zaczyna się żarzyć na czerwono a im cieplej tym światło staje się jaśniejsze. Ale dlaczego piorun się rozgałęzia? Piorun jest strumieniem ujemnych ładunków, czyli prądem elektrycznym. Wyładowanie na drodze chmura − ziemia wybiera najprostszą drogę, pędzi więc w kierunku ziemi, omijając większe skupiska cząsteczek powietrza i kropelek wody, przyciągane jest przez dodatnie ładunki i odpychane przez ujemne.

Na dole: Rzeka w Jemenie
(fot. www.solarviews.com)

Rozgałęzienia dendryczne (gr. déndron – drzewo) są najczęściej obserwowanym wzorcem sieci rzecznych.
Wszystko zaczyna się w górach od małych źródełek, które dają początki małym strumyczkom, które połączone w jedno w końcu drążą skały kontynentalne. Jak zaczynają się rozgałęzienia sieci wodnych i co kontroluje ich rozwój?

 

goradol9 

Na górze: Odrastający las.

Jest to osobliwy przypadek kiedy odrastający las w Parku Narodowym Doñana w Hiszpanii przywodzi nam na myśl obraz ludzkiego mózgu.

Na dole: Zadziwiający ludzki mózg

Oto kilka ciekawostek o mózgu:
Mózg składa się ze 100 miliardów neuronów. To ponad 16 razy więcej niż jest ludzi na Ziemi. Każdy neuron jest wstanie stworzyć nawet do 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami nerwowymi. Układ neuronów w mózgu jest tak długi że można by nim wytyczyć trasę na Księżyc i z powrotem.
Przeciętny mózg posiada około 100 miliardów komórek nerwowych. Mózg generuje więcej impulsów elektrycznych w ciągu jednego dnia niż wszystkie telefony komórkowe na całym świecie.
Jest bardziej aktywny kiedy śpi niż kiedy ogląda telewizję.
Nie jest możliwe żeby połaskotać samego siebie! Móżdżek − część mózgu ostrzega pozostałe części mózgu o tym że właśnie usiłujesz się połaskotać ;) Szkoda, nieprawdaż? Czasem przydałby się taki prosty sposób na roześmianie się!

 

goradol10

 

Na górze: Owoc kasztanowca.

Groźnie wyglądające kolce chronią ciemne i błyszczące nasionko kasztanowca. Nasiona te zawierają escynę - lek poprawiający przepływ krwi oraz przywracający elastyczność oraz właściwe napięcie naczyń krwionośnych. Również kwiaty i kora kasztanowca są surowcami wykorzystywanymi w ziołolecznictwie.

Na dole: Pyłek kwiatowy malwy

Ziarna pyłku mają przeważnie ok. 0,04 mm średnicy. Niech niewielki rozmiar nie będzie mylący, bowiem w tym małym ziarenku tkwi ogromny potencjał. Wyrośnie z niego szorstkoowłosiona roślina sięgająca 2 metrów, której kwiaty wykorzystywane są w medycynie - łagodzą uczucie podrażnienia gardła  lub zwyczajnie cieszą oczy.
Pyłek jest istotnym pokarmem wielu organizmów, jest m.in. niezbędnym składnikiem w pokarmie pszczołowatych. Jest dla nich kluczowym źródłem białek, tłuszczy, soli mineralnych, hormonów wzrostu i witamin, w szczególności D i E. Jedna rodzina pszczół w ciągu roku zużywa do własnych celów ok. 30 kg pyłków.
Przypuszcza się że i kasztanowiec i malwa pochodzą z Półwyspu Bałkańskiego.

 

goradol11

Na górze: Model Układu Słonecznego

Początki Układu Słonecznego szacunkowo sięgają 4,6 miliarda lat wstecz. Wokół Słońca (gr. Helios) z pomocą grawitacji krążą planety, księżyce tychże, planety karłowate, miliardy planetoid, komet, meteoroid i pył międzyplanetarny.
Jednak samo Słońce nie jest nieruchome, bowiem okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością ok. 220-260 km/s, a na jeden cykl potrzebuje ok. 226 mln lat.
Większość orbit dużych ciał krążących wokół Słońca położona jest blisko płaszczyzny orbity ziemskiej, zwanej ekliptyką, podczas gdy orbity komet i obiektów Pasa Kuipera są zwykle nachylone pod większym kątem do ekliptyki.

Na dole: Uproszczony model budowy atomu Neonu-20

Słowo atom pochodzi z greckiego − átomos  oznaczającego niepodzielnego (według dzisiejszej wiary naukowców to kwarki są niepodzielne).
Ponad 99,9% masy atomu jest zawarte w jego jądrze*. Jądro atomowe zbudowane jest z protonów o dodatnim ładunku elektrycznym i elektrycznie obojętnych neutronów. Wokół jądra krąży chmura elektronów  przywiązanych do niego przez oddziaływanie elektromagnetyczne. To samo oddziaływanie pozwala atomom łączyć się w cząsteczki.
Przedstawiony model jest jednak modelem uproszczonym, wręcz naiwnym. Nie można powiedzieć że elektrony krążą wokół jądra po orbitach tak uporządkowanych jak orbity planetarne, a chmurę elektronów tłumaczy się jako obszar w którym występuje prawdopodobieństwo napotkania elektronu.

* Po zsumowaniu i podstawieniu do równania szacunkowych mas planet wyliczyłam że masa Słońca stanowi 99,87% masy Układu Słonecznego.