W tradycji hinduistycznej słonie reprezentują boga Ganeshę - symbol wiedzy, syn Shivy i Parvati. Ganesha posiada ciało człowieka z wyjątkiem głowy, która jest głową słonia. Ciało symbolizuje mikrokosmos i objaw istnienia, a głowa makrokosmos i brak istnienia. Ganesha jest zarówno początkiem jak i końcem. Podczas różnego rodzaju ceremonii i procesji królowie przemieszczali się siedząc na słoniach, a w szczególności bóg Indra - król niebios, który w ten sposób symbolicznie demonstrował swoją władzę.

Na dalekim Wschodzie ciało słonia, masywne i okrągłe, jak również brudnoszary kolor jego skóry kojarzyły się z chmurami. Stąd też mit, że uskrzydlone słonie tworzą niebo pełne chmur. W Syjamie, Laosie i Kambodży biały słoń przynosi deszcz oraz obfite zbiory. Jeżeli natomiast jedzie na nim Indra, Król Niebios, słoń staje się bogiem burzy.

Słoń również odgrywa rolę zwierzęcia, który swoim ciałem podtrzymuje świat. Słonie stanowią filary (kariatydy) uniwersum. Są częścią kosmosu, stanowiąc podporę dzięki czterem filarom wspierającym sklepienie niebieskie. Filary te to symbol stabilności i niezmienności.

Joga wiąże słonia z czakrą korzenia zwaną Muladhara. Jest ona związana z Ziemią oraz centrum siły, od którego kierunki rozchodzą się w cztery strony świata. Z kolei jeśli chodzi o Drzewo Życia łączące niebo i ziemię, na jego szczycie często znajduje się słoń, od którego emanuje światło oświetlające świat ze szczytu aż po doliny. Nogi oraz trąba słonia w kształcie litery "S" dotykają ziemi, podczas gdy uszy słonia to inny poziom symboliczny związany z ostrzami obusiecznych toporów u starożytnych Kreteńczyków.

Według legendy w tradycji buddystów królowa Maya urodziła Buddę po tym, jak słoń otulił ją swoją trąbą podczas snu. Dzięki temu słoń postrzegany jest jako narzędzie działań niebieskich oraz błogosławieństwo, dzięki któremu urodziła Avatara.
Moc, jaką posiada słoń, powoduje, że ludzie często odwołują się do niego, by pomógł im zrealizować potrzeby serca. Kiedy ktoś chce rozpocząć ważne przedsięwzięcie, prosi o pomoc Ganeshę - słonia i boga wiedzy oraz tego, który pokonuje wszelkie przeszkody. Do słonia odwołują się również Buddyści na początku swoich modlitw.

Słoń stojący na szczycie kolumny kieruje się do światła Wiedzy. Nie bez powodu na słoniu porusza się bóg Boddhisattva jako symbol potęgi wiedzy, mogącej obudzić w człowieku świadomość własnego przeznaczenia.