Większości z nas nazwisko to kojarzyć się może ze znanym ze szkolnych zajęć fizyki prawem, dotyczącym wytrzymałości materiałów ("sprężystości") - prawem Hooke'a.
Innymi słowy prawo Hooke'a odnosi się do często spotykanych w życiu sytuacji, kiedy to dane ciało ulega skróceniu lub wydłużeniu proporcjonalnie do siły z jaką działa na nie siła ściskająca lub rozciągająca. Wydawać by się mogło, że wiedza ta jest oczywista, dostępna dla każdego z nas na wyciągnięcie ręki. Być może dlatego tak mało uwagi zostało poświęcone Robertowi Hooke'owi. Zupełnie niesprawiedliwie, gdyż jest to jeden z największych eksperymentatorów XVII wieku.
Poznaj samego siebie
Tales z Miletu (gr. Θαλῆς ὁ Μιλήσιος) żył na przełomie VII i VI w. p.n.e. Biorąc pod uwagę datę zaćmienia Słońca (28 maja 585 p.n.e.), które Tales miał przepowiedzieć, a także wzmianki z różnych źródeł można założyć, że żył w latach ok. 624 – ok. 547 p.n.e. Ten półlegendarny mędrzec, polityk, kupiec, technik i podróżnik uważany jest za pierwszego greckiego filozofa. Filozofowie greccy szukając swych przodków dochodzili zawsze do niego, a przed niego wyjść nie umieli.
Gdy się powie filozofia, często ludziom pojawi się postać z starożytnej Grecji, którą znamy pod imieniem Sokrates. Postać, którą możemy śmiało nazwać legendą filozofii, ponieważ pokonał to, czego my ludzie najbardziej się boimy, a jest to Czas. Każdy z nas boi się, że w jakiś sposób „nie wpisze się” w dzieje ludzkości, bez względu na skalę. Każdy z nas ma naturalny odruch zostawić po sobie ślad. Jeśli chodzi o ślad Sokratesa, zostawił go bez jakiegokolwiek zapisu, to znaczy nie został po nim jakikolwiek traktat filozoficzny czy dzieło, jak w przypadku wielu innych filozofów. Pomimo tego, Sokratesa bardzo dobrze znamy do dziś, ponieważ stał się żywą legendą, którą poznajemy dzięki jego słynnym uczniom jak Platon, Ksenofont, legenda, która wpłynęła i zmieniła bieg dziejów ludzkości. Ten artykuł nie jest o tym, jak postrzegamy Sokratesa w świetle historii, ale o tym, co Sokrates znaczy dla nas - ludzkości.
Czy historia filozofii to tylko mądrość przedstawiana przez mężczyzn?
Z jakiegoś niezrozumiałego względu w podręcznikach faktycznie można znaleźć głównie filozofów, ale to, że w wielu książkach nie ma filozofek, nie znaczy, że w historii nie było kobiet, które zasługują na to miano. Przeczytajcie poniżej o kilku z nich.
Pitagoras (gr. Πυθαγόρας, Pythagoras, ur. około 582 na Samos, zm. około 493 p.n.e.) Wielki grecki filozof, którego dziś w większości znamy tylko w powiązaniu ze sformułowanym przez niego twierdzeniem matematycznym. Twierdzeie to jest najlepszym przykładem używania filozofii w praktyce, ponieważ filozofia napełniała wszystkie inne dziedziny, którymi Pitagoras i jego uczniowie się zajmowali, dla przykładu: Biologię, Muzykę, Matematykę, Geometrię, Astronomię, Medycynę itd. Pitagoras był pierwszym, który użył słowa filozof. Zdarzyło się to, kiedy jego uczniowie nazwali go Mędrcem i on w odpowiedzi skromnie temu zaprzeczył, ponieważ nie czuł się jak Mędrzec, ale tylko jak ten, który kocha Mądrość - Philo Sophos. Porfiriusz, a także słynny Diogenes Laertios, opisali jego żywot wieki po jego śmierci.
Epiktet z Hierapolis (ur. ok. 50 r. - zm. 130 r.) Filozof rzymski, jeden z reprezentantów (kontynuator) stoicyzmu. Uczeń wielkiego stoika Muzoniusza Rufusa. Twórca szkoły w Nikopolis w Epirze (współczesna Grecja).
Epiktet był jednym z wielkich stoików i przedstawicielem tzw. młodej stoi.
O tej wielkiej postaci filozofii stoickiej nie wiemy za wiele, a to m.in. z tego powodu, że on sam swojego nauczania nie zapisywał.
Marek Aureliusz Antoninus, Marek Anniusz Aureliusz Werus (Marcus Aurelius Antoninus, Marcus Annius Aurelius Verus; ur. 26 kwietnia 121 r. w Rzymie, zm. 17 marca 180 r. w Vindobonie, ob. Wiedeń)
Urodzony w południowej części Rzymu. Jego ojciec, Annius Verus, zmarł, gdy Marek miał 11 lat. Otrzymał staranne i wszechstronne wykształcenie.
Został adoptowany przez swego wuja Antonina Piusa (żona Antonina - Faustyna Starsza była jego ciotką) 25 lutego 138 roku. W 145 r. poślubił jego córkę - Faustynę. Był cesarzem rzymskim od 161 roku i następcą Antonina Piusa. Sprawował rządy wraz z niedołężnym przybranym bratem - Lucjuszem Werusem.
Problematyka człowieka
„Choćbyś wszystkie przeszedł drogi, nie dotrzesz do granic duszy; taka w niej głębia”
Filozof joński, żyjący ok. 544–480 przed Chr. w Efezie, kolonii gr. w Azji Mniejszej. Heraklit, syn Blozona, albo jak niektórzy podają Herakonta, urodził się w Efezie. Był jednym z pierwszych filozofów, który obok zagadnień kosmologicznych podejmował problematykę człowieka.
Historia
Indianie Hopi pochodzą z rejonu zwanego Four Corners – „Cztery Rogi”, czyli miejsca gdzie zbiegają się granice stanów Utah, Kolorado, Nowy Meksyk, Arizona. Trudno określić dobrze początek tej kultury, według niektórych jej korzenie sięgają sięgają nawet 7 tys. p.n.e. Bezpośrednimi ich poprzednikami była kultura rozwijająca się w latach 500 -1300, której nazwa to Hisatsinom, co znaczy Starzy Ludzie, Przodkowie. Kultura ta bardziej znana jest pod nazwą w języku Navaho – Anasazi – co znaczy Przodkowie Naszych Wrogów.
Mimo że dokładna data jego narodzin nie jest znana, przypuszcza się, że urodził się w pierwszych latach III wieku n.e. w egipskim mieście Lykopolis, dzisiejszym Asjut na lewym brzegu Nilu. Zmarł w 270r. w wieku około 66 lat.
Jego korzenie również nie są znane. Nie wydaje się, aby był Egipcjaninem, najprawdopodobniej był Grekiem, ponieważ w tym języku wyrażone są jego pisma, a on sam posiadał status obywatela rzymskiego.
Poznaj samego siebie a poznasz sekrety Natury...
To jest prawdą, całą prawdą, na pewno i bez kłamstwa:
To co jest na dole jest takie jak to co jest na górze; a to co jest na górze jest takie jak to co jest na dole. Poprzez to dokonują się wszelkie cuda.
I tak jak wszystkie rzeczy istnieją w Jednym i pochodzą od Jednego, które jest najwyższą Przyczyną, poprzez mediację Jednego, tak wszystkie rzeczy są zrodzone z Jednej Rzeczy przez adaptację...
(Fragment: Tablica Szmaragdowa na podstawie tłumaczeń Fulcanelliego i Sir Isaaca Newtona)
Znany pod imieniem Kung fu-tzu lub mistrz Kung, którego imię misjonarze – jezuici z Pekinu – zlatynizowali jako Konfucjusz, znany jest w historii myśli filozoficznej jako najbardziej wpływowy filozof narodu chińskiego.
Strona 1 z 2