Carlos Adelantado Puchal
Carlos Adelantado Puchal urodził się 1 stycznia 1964 roku w mieście Castellón w Hiszpanii.
Dzięki rozpoczęciu studiów na kierunku Filozofia na Uniwersytecie w Castellón, w wieku 19 lat napotkał na swojej ścieżce Szkołę Filozofii Nowa Akropolis, z entuzjazmem dołączając do jej programu edukacyjnego oraz struktur organizacyjnych. Podejmując odpowiedzialność dyrektora tej placówki przez ponad 23 lata, wprowadził w życie wiele projektów z obszaru kultury i wolontariatu społecznego w Centrum Kultury Castalia. Koordynował również filie Nowej Akropolis w rejonie Levante (Hiszpania). Równocześnie poświęcał się studiom jak i przekazywaniu nauk filozoficznych, zdobywając tytuł „Specjalisty Filozofii Wschodniej i Zachodniej” przyznawany przez Międzynarodową Organizację Nowa Akropolis (MONA) z siedzibą w Brukseli.
Od ponad 30 lat Carlos Adelantado przekazuje nauki z wielu obszarów programu nauczania Szkoły Filozofii Nowa Akropolis. Bierze aktywny udział w kongresach i konferencjach akademickich, podkreślając potrzebę praktycznego zastosowania filozofii zwłaszcza w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata.
W 2013 roku przeprowadził się do Madrytu w celu pełnienia obowiązków dyrektora zarówno na szczeblu lokalnym, w głównej siedzibie Nowej Akropolis w Madrycie, jak i na szczeblu krajowym, w całej Hiszpanii. Aktywnie wspierał rozwój działań na rzecz rozpowszechniania bogatego dziedzictwa historycznego i artystycznego Madrytu oraz szeroko pojętej kultury.
Carlos Adelantado w 2017 roku został mianowany Zastępcą Międzynarodowego Dyrektora MONA, a w 2020 roku Międzynarodowym Dyrektorem MONA, którą to rolę pełni obecnie.
DYREKTOR HONOROWY
Delia Steinberg Guzmán urodziła się w Buenos Aires (Argentyna) w 1943 roku. W 1974 roku przeniosła się do Hiszpanii, rok później uzyskując obywatelstwo tego kraju.
Wykształcenie
Od najmłodszych lat jej pasją była muzyka, i tak w wieku 17 lat ukończyła National Conservatory of Music w Buenos Aires, z tytułem Nauczyciela Pianina i Kompozycji.
Przez kilka następnych lat uczestniczyła w kursach mistrzowskich, początkowo pod kierunkiem argentyńskiej pianistki Flory Nudelman, następnie z rosyjskim mistrzem Hubertem Brandenburg.
Ukończyła również Filozofię na Uniwersytecie w Buenos Aires.
Jej zainteresowanie kulturą i edukacją, rozumianą jako rozwój osobisty, przywiodło ją do zgłębiania kolejnych dyscyplin. Ukończyła specjalistyczne kursy z zakresu archeologii, historii, historii muzyki, medycyny bioenergetycznej i innych terapii naturalnych.
Nowa Akropolis jest międzynarodowym niekomercyjnym, kulturalnym, humanistyczno-filozoficznym towarzystwem. Założona w 1957 roku, zrzesza ponad 40 państw członkowskich na świecie.
Pojęcie filozofii Nowej Akropolis, poza jego intelektualnym i kontemplacyjnym charakterem, znajduje także odzwierciedlenie w praktyce, w postaci szerokiego spektrum aktywności. Program studiów szkoły filozofii klasycznej odwołuje się do myśli starożytnych cywilizacji, zarówno wschodnich jak i zachodnich.
Nowa Akropolis jest Międzynarodową kulturalną organizacją non profit.
Działa pod auspicjami Międzynarodowej organizacji z siedzibą w Brukseli (M.O.N.A.) Zrzesza stowarzyszenia z różnych państw w oparciu o Statut założycielski i wynikających z niego celów i działań.
M.O.N.A. Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis ustanowiona została na mocy Edyktu Królewskiego, z dnia 12 lutego 1990, nr 3/12 – 941/S, według obowiązującego prawa Królestwa Belgii – 25/10/19. Figuruje w Międzynarodowym rejestrze organizacji (Moniteur nr 48, 9 marca 1990, str. 4489).
Struktura organizacji gwarantuje poszanowanie różnorodności, autonomii i inicjatywy każdego z jej członków. Działania organizacji mają charakter niezależny od kwestii związanych z polityką, religią bądź otoczeniem finansowym. Idee przyświecające organizacji Nowa Akropolis umożliwiają wewnętrzny rozwój, uczą odpowiedzialności, co znajduje odzwierciedlenie w konkretnych aktywnościach – wolontariat społeczny.
Założyciel i pierwszy Dyrektor Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis
Osobowość Jorge Ángel Livraga Rizzi kryje wiele interesujących aspektów i niuansów, które znajdują swoje odzwierciedlenie w jego życiowym dziele: Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis, która na chwilę obecną znajduje się w ponad 50 krajach.
Organizacja Nowa Akropolis rozpoczęła swoją działalność w Polsce serią wykładów publicznych i kursów pokazowych w Warszawie, w 2005 roku. Pierwszy rok aktywności szkoły spotkał się z szerokim zainteresowaniem, przyciągając przyjaciół idei Nowej Akropolis, szkoły filozoficznej na sposób klasyczny. To sprawiło, że Nowa Akropolis została zarejestrowana jako organizacja non-profit w marcu 2006 roku. Stowarzyszenie kulturalne Nowa Akropolis poszerza zakres swoich aktywności, angażując się w szereg projektów, współpracując z różnymi instytucjami edukacyjnymi, w tym z jedną spośród warszawskich wyższych uczelni. W 2009 roku Nowa Akropolis zorganizowała pierwszą edycję obchodów Światowego Dnia Filozofii w Polsce, święta ustanowionego przez Międzynarodową Organizację UNESCO. Nowa Akropolis, od momentu ukonstytuowania się w Polsce, działa w ramach Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis, realizując jej program, zawarty w statucie polskiego stowarzyszenia.
{tab 2023 |green}
PROTOKÓŁ ZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA OINA Z DNIA 23 MARCA 2023 R.
DEKLARACJA OGÓLNA
Walne Zgromadzenie O.I.N.A. zatwierdza:
1. W związku z cierpieniem, jakiego doznają narody zaangażowane w wojnę między Ukrainą a Rosją, Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis potępia wszelkie działania zbrojne i wzywa do pokojowego rozwiązania problemów.
W tym sensie wolontariusze O.I.N.A. na całym świecie kontynuują współpracę w celu złagodzenia, na ile to możliwe, ciężkiej sytuacji, która już teraz dotyka tysiące ludzi. Nowa Akropolis ma nadzieję, że ten konflikt zostanie rozwiązany tak szybko jak to możliwe i ma nadzieję, że wkrótce zostanie przywrócony pokój.
2. Wskazując na wkład O.I.N.A. w ciągu 2022 roku w odniesieniu do Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) zaproponowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, SDG 4, w sprawie jakości edukacji; SDG 15, w sprawie życia ekosystemów lądowych; SDG 16, w sprawie pokoju i sprawiedliwości oraz SDG 17, w sprawie współpracy na rzecz osiągnięcia celów. Ponownie potwierdza, że istotne jest, aby działania, które będą realizowane w tym roku, były prowadzone z ludzkim i pedagogicznym podejściem, w ramach którego priorytetem jest zmiana indywidualnej i zbiorowej świadomości wobec problemów, przed którymi stoi świat.
3. Podkreślenie pracy wolontariackiej, która została wykonana w różnych oddziałach IONA na całym świecie, w tym pomoc dla potrzebujących, ochrona środowiska, sadzenie drzew, pomoc dla osób starszych, ochrona dla bezdomnych, kuchnie dla ubogich, które służą ludziom bez środków do życia, działania mające na celu zapewnienie niedrogiej i niezanieczyszczającej energii w różnych ośrodkach wiejskich w Europie i Ameryce, a także edukacja zdrowotna i programy sportowe, które poprawiają styl życia.
4. Zachęcenie wszystkich krajowych stowarzyszeń do kontynuowania pracy na rzecz promocji filozofii. W szczególności, aby podkreślić ciągłość pracy prowadzonej od ponad 15 lat wokół Światowego Dnia Filozofii z inicjatywy UNESCO, obchodów, które jednoczą wysiłki ponad 400 lokalnych oddziałów Nowej Akropolis. Powtarzamy przesłanie Dyrektora Generalnego UNESCO, z okazji obchodów Światowego Dnia Filozofii w 2022 roku, stwierdzając, że: „w obliczu ogromu współczesnych wyzwań, to właśnie nasza własna koncepcja człowieczeństwa musi zostać ponownie przeanalizowana, otwarcie biorąc pod uwagę wszystkie punkty widzenia, w szczególności, w tej Międzynarodowej Dekadzie Języków Autochtonicznych, co autochtoniczne filozofie mogą zrobić, aby zmienić sposób, w jaki widzimy świat, jak również sposób, w jaki w nim żyjemy”.
5. Wezwanie wszystkich stowarzyszeń O.I.N.A. do aktywnego udziału w upamiętnieniu Dnia Matki Ziemi, który jest obchodzony na całym świecie 22 kwietnia. Walne Zgromadzenie IONA zaleca realizację działań, które promują i doceniają ochronę naszej planety.
6. Potwierdzamy nasze przekonanie, że filozofia i dostęp do wiedzy nie powinny być tylko teoretyczne, ale powinny mieć również znaczenie praktyczne. W tym sensie należy podkreślić pracę edukacyjną prowadzoną dla wszystkich istot ludzkich, które zbliżają się do naszych stowarzyszeń poprzez naszą formułę pedagogiczną, która promuje filozofię, kulturę i wolontariat. Edukacja, która stawia na pierwszym miejscu szacunek dla innych, jako znak prawdziwego współistnienia, który czyni nas wszystkich bardziej ludzkimi i bardziej tolerancyjnymi.
7. Walne Zgromadzenie doceniło gotowość wolontariuszy O.I.N.A. do udania się do zdewastowanych miejsc, współpracując w działaniach poszukiwawczych i ratowniczych wraz z organizacjami publicznymi i prywatnymi, jak w przypadku trzęsień ziemi, które zniszczyły duże obszary Syrii i Turcji. Dobrze wyszkolone i wyspecjalizowane zespoły dołączyły do wolontariuszy z wielu krajów, wnosząc swoją dobrą wolę i wiedzę.
*O.I.N.A. – (międzynarodowy skrót Organización Internacional de Nueva Acrópolis) Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis
{tab 2022 |green}
PROTOKÓŁ ZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA OINA Z DNIA 31 MARCA 2023 R.
DEKLARACJA OGÓLNA
Walne Zgromadzenie O.I.N.A.* zatwierdza:
1. Złożenie gratulacji delegatom z wszystkich oddziałów IONA w ponad pięćdziesięciu krajach doskonałego zachowania w obliczu pandemii rozpętanej przez COVID-19 oraz odpowiednich środków, jakie podjęły w związku z zapobieganiem zarażenia, zgodnie ze środkami zaproponowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
2. W celu podkreślenia monitorowania Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) zaproponowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, z których wybrano SDG 4, dotyczący wysokiej jakości edukacji; SDG 13, dotyczący działań na rzecz klimatu; SDG 16, dotyczący pokoju, sprawiedliwości i stabilnych instytucji oraz SDG 17, dotyczący współpracy w osiąganiu celów, ze względu na profil działalności Międzynarodowej Organizacji Nowej Akropolis.
3. Podkreślenie wolontariatu, który został przeprowadzony w różnych oddziałach Nowej Akropolis na całym świecie, w tym pomoc potrzebującym, ochrona środowiska, sadzenie drzew, pomoc osobom starszym, ochrona bezdomnych, stołówki solidarnościowe, z których korzystają ludzie bez środków do życia, działania na rzecz zapewnienia niedrogiej i niezanieczyszczającej energii w różnych ośrodkach wiejskich w Europie i Ameryce, a także edukacja zdrowotna i programy sportowe, które poprawiają styl życia.
4. Polecić wszystkim oddziałom Nowej Akropolis na całym świecie, aby kontynuowały obchody Światowego Dnia Filozofii w miesiącu listopadzie, zgodnie z założeniami ustalonymi przez UNESCO, które Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis (O.I.N.A.) rozwija nieprzerwanie od ponad dwunastu lat w swoich różnych oddziałach na całym świecie, takimi jak programy konferencji, spotkań, sympozjów i kongresów, przybliżających Filozofię wszystkim ludziom.
5. Zaproponować wszystkim delegacjom udział w upamiętnieniu Dnia Matki Ziemi, który jest obchodzony na całym świecie 22 kwietnia. Walne Zgromadzenie O.I.N.A. zaleca różnym krajowym stowarzyszeniom związanym z Międzynarodową Organizacją Nowa Akropolis, poprzez wydarzenia i działania, które promują i cenią ochronę naszej planety.
*O.I.N.A. – (międzynarodowy skrót Organización Internacional de Nueva Acrópolis) Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis
{tab 2021 |green}
PROTOKÓŁ ZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA OINA Z DNIA 9 CZERWCA 2023 R.
DEKLARACJA OGÓLNA
Walne Zgromadzenie O.I.N.A.* zatwierdza:
1. W związku z pandemią wywołaną na całym świecie przez wirusa Covid-19 i potrzebą profilaktyki zdrowotnej, zajęć stacjonarnych w różnych miejscach Nowej Akropolis na całym świecie zostały dostosowane do modelu online z wykorzystaniem platform komputerowych. Z tego powodu Walne Zgromadzenie IONA zaleca, aby Stowarzyszenia członkowskie zapewniły wszelkie odpowiednie środki ostrożności w celu uniknięcia zarażenia i rozprzestrzeniania się wirusa, uwzględniając przez cały czas wskazania Światowej Organizacji Zdrowia. (WHO)
2. Przypomnienie, że Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis (O.I.N.A.) jest obecna w ponad pięćdziesięciu krajach członkowskich ONZ, poprzez tysiące wolontariuszy i partnerów; dlatego Zgromadzenie Ogólne O.I.N.A. podtrzymuje swoje poparcie dla apelu ONZ o realizację siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) zawartych w tzw. Agendzie 2030 i upowszechnia potrzebę generowania większej świadomości jedności i solidarności, aby zrealizować ich spełnienie. W tym względzie, jak już stwierdzono podczas Zgromadzenia Ogólnego w 2020 r. i powtórzono podczas Zgromadzenia Ogólnego w 2021 r., programy realizowane przez O.I.N.A. są związane z następującymi SDGs: SDG 4 o jakości edukacji; SDG 13 o działaniach na rzecz klimatu; SDG 16 o pokoju, sprawiedliwości i silnych instytucjach oraz SDG 17 o partnerstwie na rzecz osiągnięcia celów. Oprócz wyżej wymienionych SDG, dzięki bogactwu i różnorodności programów swoich członkowskich stowarzyszeń krajowych, O.I.N.A. przyczynia się również do realizacji innych SDG. Przykłady obejmują: (SDG 2) stołówki solidarnościowe przynoszące korzyści ubogim; (SDG 7) działania mające na celu zapewnienie przystępnej i czystej energii w kilku ośrodkach wiejskich w Europie i Ameryce; (SDG 3) oraz edukację zdrowotną i programy sportowe poprawiające styl życia.
W związku z tym Zgromadzenie Ogólne zaleca swoim członkom opracowanie planów świadomości SDG i określenie konkretnych celów, aby w najbliższych latach nadal przyczyniać się do realizacji wskaźników SDG i ONZ.
3. Kontynuować działania prowadzone w związku ze Światowym Dniem Filozofii, który stał się jednym z naszych emblematycznych działań, ogłoszonym przez UNESCO w 2002 roku i który Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis (O.I.N.A.) rozwija nieprzerwanie od ponad dwunastu lat w swoich różnych siedzibach na całym świecie. Zgromadzenie Ogólne zaleca zatem utrzymanie w nadchodzącym roku tego samego programu konferencji, spotkań, sympozjów i kongresów związanych z tym ważnym wydarzeniem.
4. W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest na całym świecie 22 kwietnia, Walne Zgromadzenie IONA zaleca, aby różne krajowe stowarzyszenia związane z Międzynarodową Organizacją Nowa Akropolis rozważyły możliwość rozwoju działań związanych z Naturą i jej ochroną oraz zachęca do kontynuacji w kolejnych latach tej ważnej pracy mającej na celu podniesienie świadomości na temat obrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i zdrowych działań dla ludzi i naszej planety.
5. Walne Zgromadzenie cieszy się z sukcesu niezliczonych działań Filozofii, Kultury i Wolontariatu, które zostały przeprowadzone w minionym roku 2020, ponieważ pomimo wpływu pandemii wywołanej przez Covid-19, działania te zostały utrzymane online poprzez systemy teletransmisyjne w ponad pięćdziesięciu krajach, w których działają oddziały Nowej Akropolis skupione w O.I.N.A. oraz działanie lokalne w prawie pięciuset siedzibach rozsianych po całym świecie, pokonując w ten sposób ograniczenia, które zostały naturalnie narzucone, aby pokonać rozprzestrzenianie się wirusa.
6. Zgromadzenie Ogólne przypomina i powtarza, że O.I.N.A. zobowiązuje się poprzez swoje Zasady Założycielskie do promowania w swoich różnych działaniach poszanowania godności ludzkiej w ramach zbiorowego wysiłku na rzecz osiągnięcia braterstwa wśród wszystkich istot ludzkich i narodów.
*O.I.N.A. – (międzynarodowy skrót Organización Internacional de Nueva Acrópolis) Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis
{tab 2020 |green}
PROTOKÓŁ Z REGULARNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA MONA* Z 28 MARCA 2020.
OGÓLNA DEKLARACJA
Zgromadzenie Ogólne MONA zatwierdza:
A. W obliczu światowej pandemii wywołanej przez rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19 (koronawirusa) oraz biorąc pod uwagę globalną sytuację zdrowotną i społeczną, która wymaga skutecznych i natychmiastowych działań ze strony rządów, ludzi i wszystkich podmiotów, tak jak je opisała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w Deklaracji z 16 marca 2020 r., Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis zaleca wszystkim jej podległym Stowarzyszeniom przestrzeganie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia oraz wytycznych krajowych w sprawie walki z pandemią.
B. Należy pamiętać, że Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis (*MONA), dzięki tysiącom wolontariuszy i współpracowników, znajduje się obecnie w ponad 50 krajach członkowskich ONZ, dlatego też Zgromadzenie Ogólne MONA przyłącza się do wezwania ONZ do osiągnięcia siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju (CZR) zawartych w Agendzie 2030 i rozpowszechnia potrzebę zwiększenia świadomości na temat jedności i solidarności, aby osiągnąć założone cele.
Podkreśla się, że program realizowany przez MONA jest zbieżny z następującymi CZR:
* nr 4 – Dobra Jakość Edukacji;
* nr 13 – Działania w Dziedzinie Klimatu;
* nr 16 – Pokój, Sprawiedliwość i Silne Instytucje;
* nr 17 – Partnerstwo na Rzecz Celów
Oprócz wyżej wymienionych CZR, MONA, dzięki bogatym i różnorodnym programom realizowanym przez przynależne jej stowarzyszenia, przyczynia się również do szerzenia pozostałych CZR. Jako przykłady można tu wymienić: wydawanie posiłków dla biednych (CZR nr 2), działania na rzecz zapewnienia niedrogiej i czystej energii w różnych miejscach Europy i Ameryki (CZR nr 7) czy programy edukacji zdrowotnej i sportowej przyczyniające się do poprawy jakości życia (CZR nr 3).
Z tych względów Zgromadzenie Ogólne zaleca wszystkim jej podległym Stowarzyszeniom opracowanie planów szerzenia Celów Zrównoważonego Rozwoju i zdefiniowanie konkretnych działań na najbliższe lata, które będą przyczyniały się do osiągnięcia założeń CZR.
C. Stowarzyszenia MONA poprzez swoje siedziby na całym świecie od ponad 12 lat rozwija aktywności związane ze Światowym Dniem Filozofii ustanowionym przez UNESCO w 2002 roku. Zgromadzenie Ogólne zaleca podtrzymanie tych działań (konferencji, spotkań, sympozjów i kongresów) w 2020 roku.
D. Zgromadzenie Ogólne jednogłośnie zgadza się na udzielenia patronatu Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu Delii Steinberg, w hołdzie jego założycielce, która od wielu lat jest także jego Przewodniczącą Zarządu. Ten coroczny konkurs, który odbywa się w Madrycie, został ustanowiony w 1982 roku w celu promowania nowych wartości muzycznych i wspierania kariery artystycznej młodych pianistów. W tym celu konkurs otrzyma corocznie dotację w wysokości ustalanej przez Zarząd na wniosek Przewodniczącego, zgodnie z potrzebami Międzynarodowego Konkursu.
E. Zgromadzenie Ogólne wyraża zadowolenie z sukcesów licznych aktywności w obszarach Filozofii, Kultury i Wolontariatu, które zostały zrealizowane w 2019 roku w ponad 50 państwach przez krajowe delegacje Nowej Akropolis oraz ich prawie 500 filii rozmieszczonych na całej planecie.
F. Zgromadzenie Ogólne przypomina, że MONA poprzez swoje Podstawowe Zasady jest zobowiązana do szerzenia w swoich działaniach poszanowania godności ludzkiej poprzez kolektywne starania dążące do braterstwa wśród wszystkich ludzi i narodów.
*MONA – Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis
{tab 2019 |green}
OGÓLNA DEKLARACJA
Zgromadzenie Ogólne MONA* zatwierdza:
A) Zgromadzenie Ogólne MONA potwierdza, podobnie jak w poprzednich dekadach, działalność w promowaniu formowania filozoficznego z podkreśleniem wartości obywatelskich oraz ludzkich.
B) Zgromadzenie Ogólne MONA potwierdza swoje zaangażowanie w edukację kulturalną nowego pokolenia, wspierając poznanie wszystkich jej aspektów.
C) Zgromadzenie Ogólne MONA kontynuuje działalność wolontariatu w celu promowania integracji i pomocy najbardziej potrzebującym warstwom społeczeństwa.
D) MONA uznaje, gratuluje i docenia inicjatywę Organizacji Kulturalnej Nowa Akropolis w Indiach przeprowadzenia konferencji pod nazwą „Wzmocnić prawdziwą zmianę”, podczas której udało się zgromadzić liderów z różnych dziedzin wiedzy w ramach pierwszego tego typu wydarzenia, przeprowadzonego w ramach upamiętnienia 150. rocznicy urodzin Mahatmy Gandhi.
Z ideą budowy mostu ku lepszej przyszłości, MONA zachęca do skorzystania z okazji do odkrycia na nowo bogatego dziedzictwa filozoficznego i ludzkiego Indii, aby wnieść go jako istotny wkład w zbiorowy rozwój ludzkości.
E) W duchu powyższego, z okazji 150. Rocznicy urodzin Mohandasa Karmachanda (Mahatmy) Gandhi, Zgromadzenie Ogólne MONA uznaje przywództwo Gandhiego i jest zainspirowane jego życiem i przykładnym dziedzictwem, charakteryzującym się niestrudzonym poszukiwaniem prawdy i pokoju jako klucza do prawdziwej, całościowej i zrównoważonej zmiany w naszym obecnym świecie.
MONA potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz budowania bardziej sprawiedliwego, uczciwego i wolnego społeczeństwa i zachęca swoje stowarzyszenia narodowe do upamiętnienia tej rocznicy poprzez badanie dziedzictwa Gandhiego, organizowanie aktywności kulturalnych, konferencji i wystaw, aby zwiększyć świadomość na temat ważnego wkładu Gandhiego, wydobywając jego praktyczne rozwiązania, aby z ich pomocą sprostać wyzwaniom naszych czasów.
*MONA – Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis
{tab 2018 |green}
Protokół Zgromadzenia Ogólnego MONA z dnia 12 kwietnia 2018r.
Zgromadzenie Ogólne MONA odbyło się w Paryżu (Francja) w hotelu Hilton Paris Charles De Gaulle Airport.
OGÓLNA DEKLARACJA
Zgromadzenie Ogólne MONA* zatwierdza:
A) Zgromadzenie Ogólne MONA potwierdza potrzebę umożliwienia każdemu dostępu do wiedzy i proponuje trzy pierwotne drogi: Filozofię, Kulturę i Wolontariat, mając na względzie potrzebę promowania wartości etyki obywatelskiej w XXI wieku.
B) Zgromadzenie Ogólne MONA przypomina, że celem Szkól Filozoficznych „na sposób klasyczny” jest kształcenie wszystkich ludzi bez wyjątków, aby każdy mógł żyć z godnością i zrozumieniem swojej przydatności w społeczeństwie i na świecie.
MONA przypomina, że w celu skutecznego działania w społeczeństwie naszych czasów ludzie muszą wspierać swoje działania w strukturach organizacyjnych, które zapewniają im odpowiednie instrumenty umożliwiające rozwiązywanie nowych wyzwań politycznych, ekonomicznych, społecznych i środowiskowych, zagrażających współczesnemu społeczeństwu, w celu promowania poprawy relacji międzyludzkich, jak określono w Zasadach Karty MONA.
C) Zgromadzenie Ogólne MONA potwierdza, że kontynuuje rozwój działań MONA i jej aktywny udział w społeczeństwie wraz z Instytucjami i Organizacjami publicznymi i prywatnymi.
D) Zgromadzenie Ogólne MONA przypomina, że ludzkość jako całość postanowiła bronić ludzkiej godności we wszystkich miejscach i we wszystkich okolicznościach. W tym duchu Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęły Powszechną Deklarację Praw Człowieka jako „wspólny ideał, który powinny osiągnąć wszystkie ludy i narody” , co miało miejsce 10 grudnia 1948r., w związku z czym w 2018r. obchodzi się 70. rocznicę tego wydarzenia.
Zgromadzenie Ogólne MONA zaprasza wszystkie Stowarzyszenia Narodowe przynależne do MONA do upamiętnienia tej rocznicy podczas organizowanych aktywności.
Zgromadzenie przypomina swoje powołanie do dalszej współpracy z Zasadami, które inspirują Organizację Narodów Zjednoczonych, ponieważ wynikają one również z Zasad Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis.
W rzeczywistości Pierwsza Zasada Karty Założycielskiej MONA przedstawia dokładnie ideę „wspierania Ideału międzynarodowego braterstwa opartego na poszanowaniu godności ludzkiej, bez względu na różnice rasowe, płciowe, kulturowe, religijne, społeczne lub innej natury”.
E) Zgromadzenie Ogólne MONA proponuje swoim przynależnym Stowarzyszeniom kontynuację nawiązywania relacji instytucjonalnych z organizmami międzynarodowymi, których cele są wspólne z celami MONA i istnieją wspólne punkty do wzajemnej współpracy.
Zgodnie z powyższym wzywa się Stowarzyszenia przynależne do uczestnictwa w regionalnych lub globalnych sieciach instytucjonalnych.
F) Zgromadzenie Ogólne MONA przypomina wezwanie Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresa w Orędziu Noworocznym 2018, w którym zasygnalizował „czerwony alarm” dotyczący nasilających się konfliktów międzynarodowych, wzrostu ilości broni nuklearnej, zmian klimatycznych, braku równości, łamania praw człowieka, nacjonalizmu i ksenofobii. Zgromadzenie Ogólne MONA zgadza się z propozycją Antonio Guterresa, aby „osiągnąć jedność społeczności międzynarodowej poprzez zmniejszenie różnic i jednoczenie ludzi, przezwyciężyć podziały i osiągnąć wspólne cele i wartości, w celu uczynienia naszego świata bezpieczniejszym miejscem” w zakresie, w którym MONA wykonuje taką samą pracę w ponad 60 krajach na świecie na 5 kontynentach poprzez ponad 430 delegacje na świecie w przeciągu ostatnich 60 lat pracy dla pokoju, jedności i godności wszystkich ludzi.
G) Od samego początku MONA wspierała w swoich Szkołach Filozofii promowanie edukacji opartej na prawach człowieka, aby ludzie na całym świecie poznali prawa swoje i innych osób oraz mogli rozwijać służbę innym.
H) Zaleca się również kontynuowanie rozwoju i aktywności grup o działalności ekologicznej, które wspierają edukację ludzi w zakresie ochrony środowiska oraz sposobów pomocy i przetrwania w przypadkach klęsk żywiołowych.
*MONA – Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis
{tab 2017 |green}
ZGROMADZENIA OGÓLNE MONA* W BUENOS AIRES, ARGENTYNA, 2017
OGÓLNA DEKLARACJA
Zgromadzenie Ogólne MONA zatwierdza:
A. Zgromadzenie Ogólne MONA* potwierdza wspieranie idei tworzenia możliwości dostępu do wiedzy dla każdego człowieka poprzez trzy główne kierunki swojego działania: Filozofię, Kulturę i Wolontariat filozoficzny, mający na celu rozwój podstawowych etycznych wartości stanowiących kierunek moralnej transformacji wszystkich ludzi.
Zgromadzenie Ogólne wzywa wszystkie krajowe stowarzyszenia MONA do stosowania tych kierunków w swoich aktywnościach.
B. Zgromadzenie Ogólne przypomina, że celem Szkól Filozoficznych „na sposób klasyczny” jest edukacja wszystkich ludzi, bez żadnych podziałów, i pomaganie im w odkrywaniu własnej godności i zdolności służenia społeczeństwu.
MONA przypomina, że kształcenie filozoficzne, nie tylko teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne, pozwala na stawienie czoła kryzysom nękającym współczesne społeczeństwo i budowanie trzonu ludzkości, który potrafi zapewnić rozwiązania w celu ulepszenia świata, tak jak jest to wskazywane w Zasadach Karty MONA.
C. Zgromadzenie Ogólne potwierdza, że MONA kontynuuje rozwój swoich działań oraz aktywny udział w społeczeństwie naszych czasów wraz z instytucjami i organizmami publicznymi oraz prywatnymi.
D. Zgromadzenie Ogólne potwierdza kontynuację wspierania zasad będących inspiracją dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, które pozostają w zgodzie z zasadami MONA, zwłaszcza w zakresie Pierwszej Zasady, która wskazuje, aby „Wspierać ideał uniwersalnego braterstwa, opartego na szacunku do ludzkiej godności, bez względu na różnicę rasy, płci, kultury, religii, statutu społecznego itd.”
E. MONA od momentu powstania wspiera w swoich Szkołach Filozofii rozwój edukacji opartej na: nauczaniu poznawania, bycia, działania i życia w społeczeństwie. Te cztery filary kształcenia zostały przyjęte przez UNESCO w 2012 roku (UNEP, 2012), przyznając, że nauczanie nie ogranicza się do poznania podstawowej wiedzy, ale powinno uwzględniać różne odsłony przygotowania do życia ze świadomością „globalnej społeczności”, która nas łączy z Planetą i jej mieszkańcami.
F. Ze względu na powyższe proponuje się kontynuować rozwój grup działających na rzecz społeczeństwa, które pozwolą na edukację ludzi w zakresie ochrony planety Ziemi i społeczności ludzkiej, zgodnie z zaleceniami „porozumienia paryskiego” ustanowionego 12 grudnia 2015r., podpisanego przez 195 krajów w ramach COP21 w celach ochrony środowiska.
*MONA – Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis
{tab 2016 |green}
ZGROMADZENIA OGÓLNE MONA* W MADRYCIE, HISZPANIA, 2016
DEKLARACJA OGÓLNA
Zgromadzenie Ogólne MONA zatwierdza:
A. Zgromadzenie Ogólne MONA potwierdza wolę rozwijania swoich trzech kierunków pracy: Filozofii, Kultury i Wolontariatu, dzięki którym, w obliczu przemocy, strachu i utraty podstawowych wartości we współczesnych społeczeństwach, umożliwia się dostęp do prawdziwej wiedzy, będącej wektorem moralnej przebudowy z wartościami duchowymi, które łączą wszystkich ludzi. Zgromadzenie Ogólne wzywa wszystkie krajowe stowarzyszenie MONA do uwzględnienia w swoich działaniach tej idei.
W tym celu MONA kontynuuje organizację działań prewencyjnych i budujących zarówno dla Społeczeństwa jak i dla Natury, szerząc tak potrzebną świadomość o potrzebie uczestnictwa i aktywnej współpracy z pożytecznymi inicjatywami, również tych organizowanych przez inne instytucje.
B. Zgromadzenie Narodowe przypomina o konieczności podtrzymywania rozwoju Szkół Filozoficznych na sposób klasyczny jako najlepszego instrumentu kształcenia i edukacji. Filozofia cechuje się praktycznością jej zastosowania, która poprawia jakość życia i nadaje mu sens, co czyni człowieka szczęśliwszym. MONA podkreśla, że kształcenie filozoficzne wspiera wzmacnianie kluczowego aspektu człowieczeństwa poprzez rozwój jego zrozumienia, intuicji i woli, które pozwalają na uwolnienie się od osobistych i społecznych chorób, takich jak egoizm, fanatyzm, przemoc czy materializm, spełniając w ten sposób podstawowe cele i zasady MONA.
C. Zgromadzenie Ogólne docenia działania MONA z aktywnym uczestnictwem i we współpracy z instytucjami publicznymi oraz prywatnymi, jednocześnie zachęcając do kontynuacji tego sposobu szerzenia doświadczeń filozoficznych współdzielonych między ludźmi o różnym pochodzeniu, kulturach i praktykach, przeżywanych w sposób komplementarny.
D. Ze względu na powyższe proponuje się kontynuację rozwoju grup działających na rzecz społeczeństwa, które przyczyniają się do społecznego formowania i edukacji w zakresie ochrony i poprawy stanu Planety Ziemia oraz ludzkiego społeczeństwa, w myśl z zaleceniami „porozumienia paryskiego” ustanowionego 12 grudnia 2015r., podpisanego przez 195 krajów w ramach COP21.
E. Zgromadzenie Ogólne docenia działania zrealizowane w minionym czasie przez stowarzyszenia przynależne do MONA w zakresie ochrony środowiska oraz kształtowania filozoficznego i społecznego, z którymi można zapoznać się w Rocznym Podsumowaniu Działalności zaprezentowanym podczas niniejszego Zgromadzenia Ogólnego.
*MONA – Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis
{tab 2015 |green}
Walne Zgromadzenie OINA (z ang.: International Organization New Acropolis; w tłumaczeniu:
Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis, dalej „MONA” lub „Nowa Akropolis”), na corocznym zgromadzeniu w roku 2015, odbywającym się w mieście Antigua Guatemala, postanowiła co następuje:
A) Walne Zgromadzenie popiera akcje zrealizowane w minionym roku przez różne organizacje i stowarzyszenia powiązane z MONA w zakresie ochrony środowiska oraz kształcenia filozoficznego i rozwijania umiejętności społecznych, które zostały zestawione w Roczniku Aktywności zaprezentowanym w ramach Walnego Zgromadzenia.
B) Walne Zgromadzenie MONA ponownie potwierdza wolę rozwoju powszechnego dostępu do nauki filozofii oraz jej praktykowania jako bastionu przeciwko przemocy i degradacji moralnej atakujących społeczeństwo naszych czasów, propagując odnowę wartości etycznych poprzez praktyczne wcielanie w życie wartości uniwersalnych, implikujących głęboką odbudową istnień ludzkich.
Rolą Walnego Zgromadzenia jest zatem nie tylko przekazywanie etycznej inspiracji, ale również zachęcanie do praktycznego rozwoju podstawowych kierunków działań z docelowym zastosowaniem ich przez każde ze Stowarzyszeń Narodowych MONA.
Zaleca się Stowarzyszeniom federalnym MONA realizację programów nauczania Filozofii oraz promocji Kultury i Wolontariatu, które pozwalają rozwijać nauczanie i działanie nie tylko poprzez pozytywne i konstruktywne akty, lecz również uświadamianie potrzeby zapobiegania aktom szkodliwym wobec Społeczeństwa i Natury.
C) Walne Zgromadzenie przypomina, że Programy Nauczania MONA, jako szkoły filozoficznej na sposób klasyczny, opierają się i wynikają z potrzeby kształtowania i poprawy bytu ludzkiego w ramach społeczeństwa i środowiska naturalnego, uzyskiwanych dzięki wielkodusznej postawie poświęcenia i troski o dobro ogólne.
D) Walne Zgromadzenie dostrzega pozytywny wkład MONA na świecie i doradza kontynuację wartościowych działań, realizowanych w ubiegłych latach jak i czynnego współudziału i dalszej współpracy z instytucjami i organizacjami publicznymi i prywatnymi pracującymi na rzecz filozofii , kultury i wolontariatu w celu wzmocnienia ich więzi i wspólnych działań.
Proponujemy dalszy wkład w tworzenie grup roboczych i propagowanie akcji społecznych mających na celu kształtowanie i edukacje człowieka w zakresie poprawy bytu społeczeństw ludzkich i ochrony planety Ziemi.
MONA przypomina, że zgłębianie różnych dziedzin naukowych sprzyja rozwojowi istoty człowieczeństwa, co osiągamy na drodze poznania i zrozumienia, przy pomocy intuicji oraz woli. Pomaga uwolnić się od egoizmu, materializmu, fanatyzmu, przemocy i degradacji moralnej w celu przyczynienia się do poszerzenia świadomości osobistej i zbiorowej.
{tab 2014 |green}
A) Walne Zgromadzenie IONA (z ang.: International Organization New Acropolis; w tłumaczeniu:
Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis, dalej „M.O.N.A.” lub „Nowa Akropolis”) po
raz kolejny potwierdza swoje dążenie do krzewienia wiedzy filozoficznej i rozwijania praktyki
filozofii do stosowania w życiu codziennym. Filozofia praktyczna jako źródło wartości etycznych
i obywatelskich pomaga istotom ludzkim w zbliżaniu się do harmonijnego współistnienia
i wzbudzaniu ducha solidarności, a także inspiruje ich do skuteczniejszego radzenia sobie
z ogólnym kryzysem, w którego obliczu Ludzkość się znajduje.
W związku z tym zaleca się, aby członkowskie stowarzyszenia M.O.N.A. działały według
wspólnych programów w obszarach Filozofii, Kultury i Wolontariatu, w sposób, który spotęguje
wartość, jaką stanowi ludzka godność.
B) Program studiów Szkoły Filozoficznej na sposób klasyczny jest następnym wykładnikiem
ważnej pracy edukacyjnej wykonywanej przez Nową Akropolis na całym świecie.
Z uwagi na fakt, iż nadrzędnym celem każdej istoty ludzkiej jest wewnętrzna praca nad
sobą w ramach szacunku i braterstwa, w celu wspierania rozwoju lepszego społeczeństwa,
Walne zgromadzenie zaleca, aby członkowskie stowarzyszenia M.O.N.A. wspierały rozwój
różnorodnych poziomów Programu Studiów M.O.N.A. i jego poszczególnych stopni: Eksperta,
Specjalisty i Magistra.
C) Walne Zgromadzenie docenia skuteczność humanitarnej i filozoficznej pracy Nowej Akropolis
w ponad 200 ośrodkach na całym świecie, która doczekała się uznania kilku liczących się
publicznych i prywatnych instytucji.
W związku z tym zalecane jest, aby członkowskie stowarzyszenia M.O.N.A. dalej tworzyły grupy
działań społecznych w celu wspierania kobiet i mężczyzn w trudnych sytuacjach życiowych.
W celu realizacji tych zamierzeń członkowskie stowarzyszenia M.O.N.A. miałyby przede
wszystkim oferować kursy szkoleniowe i edukacyjne, ustanowione przez Nową Akropolis, aby
zapewnić rzeczywistą i skuteczną pomoc ludziom w różnych częściach świata, w których Nowa
Akropolis działa.
D) Działania podjęte w ubiegłym roku przez różne organizacje i stowarzyszenia powiązane
z M.O.N.A. w dziedzinie ochrony środowiska są naprawdę godne pochwały, co zostało
odzwierciedlone w Roczniku Aktywności zaprezentowanym na Walnym Zgromadzeniu.
W związku z tym przypomina się członkowskim stowarzyszeniom M.O.N.A. o potrzebie
dbania o naszą wspólną planetę Ziemię i kontynuowania konkretnych i edukacyjnych działań
w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska. W tym celu zaleca się skierowanie uwagi na Program
Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), przyznający Nagrody Mistrzów
Ziemi 2014, których celem jest nagrodzenie i wspieranie działań i strategii, mających pozytywny
wpływ na środowisko.
{tab 2013 |green}
Deklaracja ogólna
A) Mieć na uwadze.
Socjalną destrukturyzację, która ma swoje miejsce w wielu miejscach na świecie i wichrzycielską walkę powodującą alarmujące pogorszenie stosunków międzyludzkich.
Walne Zgromadzenie deklaruje że.
Staje się coraz bardziej niezbędne i pilne odzyskać etyczne wartości, które stanowią filary harmonijnego współistnienia między ludźmi, w celu promowania świadomości "wielkiej ludzkiej rodziny". Cel tej refleksji ma być bardziej niż teoretycznym konstruktem bez żadnego praktycznego zastosowania, IONA powinna promować odzyskanie trwałych wartości i ludzkich cnót we wszystkich swoich działaniach.
B) Mieć na uwadze, że:
Nikt nie może nie zdawać sobie sprawy, że żyjemy w świecie kryzysu, świecie wielkich zmian zarówno ekologicznych jak i społecznych.
Walne Zgromadzenie
Przypomina wszystkim członkom i krajom zrzeszonym w IONA, że "ekologiczna przemiana morza" jest konieczna aby potępić irracjonalne wykorzystywanie złóż naturalnych planety i ostrzec ludzi przed niekontrolowanym uprzemysłowieniem, którego rezultatem jest globalne ocieplenie Ziemi, z katastrofalnymi konsekwencjami, które wywołują topnienie polarnej pokrywy lodowej i wzrost poziomów morza i oceanu.
Na poziomie społecznym, musimy mieć na uwadze to, że XXI wiek, będzie wiekiem globalnych migracji w poszukiwaniu nowych horyzontów dla przetrwania, których rezultatem będzie przesiedlenie społeczeństw i rodzin. W związku z powyższym, Nowa Akropolis powinna pracować efektywnie we wszystkich krajach gdzie prowadzi działanie, aby złagodzić "dehumanizację społeczeństwa". Międzynarodowe Programy mające na celu ochronę środowiska powinny zostać zintensyfikowane, promować współpracę z innymi instytucjami.
C) Mieć na uwadze, że:
Istnieje nagląca potrzeba opracowania propozycji stworzenia alternatywnych rozwiązań, które pokrywają się z zaleceniami różnych Międzynarodowych Organizacji w celu osiągnięcia synergii, IONA zatem ponownie podkreśla pilną potrzebę wdrożenia programów działania i aktywności w celu promowania braterstwa i tolerancji, wiedzy i wszechstronnego rozwoju człowieka.
Walne Zgromadzenie zgadza się
Z faktem, że te idee są blisko związane z trzema obszarami działania, które IONA proponuje, zarówno na poziomie indywidualnym i społecznym: Filozofia, Kultura i Wolontariat.
D) Mieć na uwadze.
Sukces osiągnięty w ciągu ostatnich kilku lat w celebracji Światowego Dnia Filozofii.
Walne Zgromadzenie deklaruje swoje postanowienie.
Kontynuować podtrzymanie aktywności powiązanych z Światowym Dniem Filozofii promowanym przez UNESCO na 10 Rocznicę tego wydarzenia. Pamiętając to, że Dzień ten odbywa się każdego roku w trzeci czwartek listopada, podkreślając to, że filozofiia ma znaczenie w codziennym życiu i potrzebuje konstruktywnie odzwierciedlić się w świecie i problemach dotykających ludzkość, jak zostało to zadeklarowane wcześniej. Przypomnieć to, że w IONA jest więcej niż 50 krajów członkowskich, co zawiera filozoficzną i życiową ekspresję w różnych kulturach, obyczajach i językach, przynosząc dodatkową wartość dla Światowego Dnia Filozofii, ponieważ w każdym z tysięcy lokalnych, regionalnych i narodowych zrzeszeń tworzących IONA, znaczące aktywności przeprowadzane są w ramach spotkań, wykładów. filozoficznych debat, artystycznych i kulturalnych wydarzeń.
E) Mieć na uwadze.
Wiele aktywności przeprowadzanych w ramach promowania czytelnictwa i tworzenia klubów czytelniczych w różnych krajach członkowskich IONA.
Walne Zgromadzenie deklaruje swoje postanowienie.
Aby kontynuaować z tymi aktywnościami, promującymi zainteresowanie czytelnictwem, szczególnie wśród młodych ludzi.
F) Mieć na uwadze, że:
Najbardziej zaawansowane technologicznie w dziedzinie astronomii kraje, wykryły i ostrzegły, w tym roku, o groźbie jednej z najbardziej wybuchowych w ostatnich stuleciach opisanych w rejestrze naukowym, promieniujących elektromagnetycznie burz słonecznych, jak również podeszło do tego co się wydarzyło, i zostało nazwane przez NASA jako Obiekt Bliski Ziemi (Near Earth Object) jako grupy planetoid, które przelatując blisko Ziemi, mogą zwiększyć ilość występowania katastrof naturalnych.
Walne Zgromadzenie deklaruje swoje postanowienie.
Podjąć wszelkie konieczne środki ostrożności i odzwierciedlić jako filozofowie i obywatele, relacje między naszą Planetą i Systemem Słonecznym w całości.
{tab 2012|green}
A) Na swoim dorocznym zgromadzeniu w roku 2012 w mieście Sao Paolo (Brazylia), Generalne Zgromadzenie MONA (Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis) podkreśliła chęć kontynuowania w tym roku rozwoju swoich trzech filarów: filozofii, kultury i wolontariatu.
Potwierdzamy potrzebę wzmocnienia więzi solidarności, Walne Zgromadzenie MONA rozumie, że filozofia jest sposobem podnoszenia świadomości, które umożliwia ludziom dostęp do zrozumienia ludzkiej egzystencji; kultura jest sposobem pomocy w połączeniu różnych wyrazów wiedzy, różnych wspólnot ludzkich, które wzbogacają naszą planetę; wolontariat jest ważną metodą współpracy społecznej, która zbliża ludzi w miłości do innych, która jest praktycznym sposobem rozwoju programów, ktore promują dialog i harmonijne współistnienie.
Zalecamy, aby wszystkie organizacje Nowej Akropolis powiązane z MONA zintensyfikowały swoje działania w trzech obszarach: filozofii, kultury i wolontariatu, w sposób jaki robiły to do tej pory, wzmacniając działania tych kanałów w obliczu obecnego kryzysu, który sieje zniszczenie na całym świecie, wszędzie tam, gdzie te trzy formy działań humanitarnych mogą złagodzić ból powodowany przez ten kryzys.
B) Jak już podkreślaliśmy przy innych okazjach, Generalne Zgromadzenie MONA jest zdania, że ekonomiczny i socjalny kryzys, który przytłacza w sposób alarmujący międzynarodową społeczność ma swoje korzenie w kryzysie moralnych i etycznych wartości.
Uznajemy, że jak wynika z oficjalnych raportów przygotowywanych przez Organizacje Narodów Zjednoczonych, kryzys w wymiarze globalnym ma wpływ na naszą planetę i powoduje niestabilność w wielkich bankach, firmach i przedsiębiorstwach, z katastrofalnymi skutkami dla obywateli na całym świecie, podnosząc koszty życia, niszcząc źródła utrzymania, powodując biedę bez widocznych rozwiązań w krótkim czasie.
Zalecamy uznanie, że korzenie ekonomicznego i społecznego zniszczenia, które dotykają nasze społeczeństwo, leżą najprawdopodobniej w spadku szacunku do moralnych i etycznych wartości, który miał miejsce w ciągu ostatnich kilku lat, a to otworzyło drogę korupcji, która wpłynęła na politycznych i biznesowych liderów. Konieczne i pilne jest zatem odzyskanie najbardziej podstawowych wartości, które są tymi, które wspierają godność ludzką i to jest to do czego MONA w wielu krajach, w których prowadzi swoją filozoficzną działalność, może zachęcać przez publiczne wykłady i działania przyczyniające się do zwiększenia świadomości o potrzebie uzbrojenia moralnego w skali globalnej.
C) Podkreślamy ważność Rocznika, który jest publikowany co roku i w którym społeczność międzynarodowa może znaleźć przykłady pracy MONA nad wartościami moralnymi i solidarnością w ponad 50 krajach na całym świecie.
Potwierdzamy, że po dziesięciu latach publikacji Rocznika Działalności MONA stał się on międzynarodowymi referencjami naszej pracy filozoficznej, kulturalnej i wolontaryjnej, co wpłynęło na zapraszanie nas przez władze różnych krajów, z prośbą o nasze wsparcie i pracę w obszarach w których działamy.
Zalecamy kontynuowanie publikowania i rozpowszechaniania Rocznika zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej, w celu dalszego promowania wartości, nie zapominając o ważności międzynarodowej strony internetowej MONA i oficjalnych stron internetowych wszystkich organizacji zrzeszonych.
D) Zwracamy uwagę na to, że UNESCO ustanowiło doroczne święto znane jako "Światowy Dzień Filozofii", które co roku w listopadzie, w wielu krajach członkowskich tej organizacji ma duże znaczenie oraz zaleca się te obchody skierować w temat budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Potwierdzamy, że MONA od kilku lat wkłada ogromną pracę w związku z tym wydarzeniem, organizując różne aktywności z okazji Światowego Dnia Filozofii, każdego listopada w krajach, w których prowadzą działalność organizacje stowarzyszone, co ma istotny wpływ zarówno w skali lokalnej jak i międzynarodowej.
Zalecamy kontynuowanie tej ważnej pracy rozpowszechniania wartości filozoficznych, pamiętając, że wiedza filozoficzna, jako "sztuka życia", jest jednym z podstawowych filarów działalności MONA i sposobem zachęcania do idei "poznania samego siebie" czego nauczali klasyczni filozofowie.
E) Przypominamy, że ważną częścią międzynarodowej działalności prowadzonej przez różne organizacje stowarzyszone w MONA we współpracy z międzynarodowymi, krajowymi i lokalnymi organizacjami i władzami.
Uznajemy znaczenie działań prowadzonych w tym sensie przez MONA, pragniemy zwrócić uwagę na aktywności prowadzone w grudniu 2011, kiedy przedstawione zostały Stałej Radzie Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) rekomendacje wzmocnienia kultury demokratycznej w Ameryce, w ramach obchodów dziesiątej rocznicy podpisania Międzyamerykańskiej Karty Demokratycznej. Przypominamy, że MONA jest obecna w dwudziestu z trzydziestu pięciu krajów członkowskich OPA oraz że jest zarejestrowana jako Organizacja Społeczenstwa Obywatelskiego z OPA w Chile.
Zalecamy kontynuowanie tej ważnej pracy, nie tylko na poziomie regionalnym w ramach Organizacji Państw Amerykańskich, ale również rozszerzając ją w ramach Narodów Zjednoczonych, gdzie MONA może pogłębiać dialog dla społeczeństwa obywatelskiego i współistnienia obywateli.
F) Mamy na uwadze, że ludność świata wzrosła z sześciu miliardów mieszkańców w roku 2000 do siedmiu miliardów na koniec roku 2011 i że w obliczu tego gwałtownego wzrostu możliwość wyżywienia i zapewnienia bezpieczeństwa ludziom staje się bardziej złożona.
Uznajemy, że obszary z największą gęstością zaludnienia znajdują się głównie w krajach rozwijających się, gdzie bieda i głód są powszechne.
Zalecamy, aby członkowie stowarzyszenia MONA zwiększali swoją socjalną pracę i wsparcie dla pokrzywdzonych w celu złagodzenia wielkich nierówności, które mają tak negatywny wpływ na środowisko, w którym pracujemy, stosując zasadę subsydiarności, na bazie której każde stowarzyszenie może najlepiej przewidywać potrzeby społeczne w najbliższym sąsiedztwie, mając na względzie to, że działalność MONA realizowana jest w ponad pięćdziesięciu krajach rozproszonych na różnych kontynentach.
G) Przypominamy o strasznej katastrofie naturalnej, która miała miejsce w Japonii w Marcu 2011, spowodowaną połączeniem trzęsienia ziemi i tsunami, które w ciągu kilku godzin zdewastowało większą część północy kraju i spowodowała radioaktywny wyciek z elektrowni w Fukushimie.
Uznajemy potrzebę przewidywania, najwcześniej jak to możlwie, tego typu katastrof naturalnych które stają się codziennie coraz bardziej widoczne na całej planecie, co staje się coraz bardziej oczywiste w obliczu kruchości naszego środowiska.
Zalecamy, wszędzie tam gdzie Nowa Akropolis ma swoje centra, zwiększać świadomość potrzeby ochrony i systemów bezpieczeństwa, które mogą pomóc w razie niebezpieczeństw tego typu oraz regularne przeprowadzanie ćwiczeń ewakuacyjnych, aby zachować czujność w obliczu ekstremalnych sytuacji oraz, że powinna współpracować z innymi organizacjami by stworzyć wspólną sieć bezpieczeństwa w miejscach gdzie nasze centra działają.
H) Biorąc pod uwagę, że UNESCO ogłosiło 2012 Międzynarodowym Rokiem Czytania, szczególnie zachęcamy do sztuki czytania wśród różnych grup społecznych.
Uznajemy, że dzięki czytaniu, wspólnoty ludzkie czynią postęp w rozwijaniu kultury i podwyższają poziom świadomości obywatela i człowieka.
Zalecamy promowanie czytelnictwa w różnych krajach członkowskich MONA i stworzenie klubów książki by lepiej wykorzystywać wspaniałość bibliotek znajdujących się w naszych centrach, zapewniając w ten sposób impuls do wiedzy i dając naszym bibliotekom kolejne praktyczne i społeczne wykorzystanie.
{tab 2011 |green}
Walne zgromadzenie MONA na dorocznym posiedzeniu w 2011 roku w Wiedniu (Austria) postanowiło, aby w tym roku położyć nacisk na kontynuację rozwoju swoich trzech filarów: filozofii, kultury i wolontariatu.
Potwierdzamy swoje przekonanie, że filozofia i podejście do wiedzy powinno być nie tylko teoretyczne, ale także mieć sens praktyczny, aby pomóc zmierzyć się z życiem z mądrością, która dzięki dziedzictwu starożytnych filozofów, pozwoli nam osiągnąć szczęście poprzez zrozumienie samego siebie i szacunek dla innych, jako wyrażenie harmonijnego związku, który czyni nas bardziej ludzkimi i bardziej tolerancyjnymi.
Potwierdzamy wartość kultury jako niezbędnej podstawy dla zrozumienia historii ludzkości, która daje nam niezbędne narzędzia do zrozumienia naszej historycznej chwili i dla wkroczenia w przyszłość z konkretnymi projektami, które pozwolą ludziom, a zwłaszcza nowym pokoleniom, na dostęp do powszechnej edukacji, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, dla osiągnięcia etycznych, moralnych i wiecznych wartości, które rozwiną godność człowieka i ochronią podstawowe prawa człowieka do życia i współżycia.
Potwierdzamy, że istnieje konieczność zaoferowania naszych wysiłków i bezinteresownej pomocy poprzez wolontariat, co pozwoli nam na niesienie pomocy tym, którzy żyją w ubóstwie, nie mają dostępu do edukacji i brakuje im podstaw do przeżycia. Pomoc ta nie powinna być świadczona tylko w interesie społeczeństwa ludzkiego, ale również w interesie środowiska naturalnego, ponieważ jest istotną podstawą społeczeństwa, bowiem nasza planeta jest domem dla wszystkich.
W tym sensie Walne Zgromadzenie MONA potwierdza swoje przekonanie, że istnieje potrzeba, tak jak w latach ubiegłych, wpierać wysiłki różnych międzynarodowych i pozarządowych organizacji, które tak jak MONA, nieustannie pracują nad poprawą zdrowia planety i współżycia ludzi, którzy ją zamieszkują. W związku z tym raz jeszcze wyrażamy nasze zobowiązanie do wspierania okolicznościowych aktywności o charakterze międzynarodowym, które jeśli mają być czymś więcej niż jedynie słowami, potrzebują wsparcia organizacji takich jak MONA i wielu innych na świecie, w osiąganiu ich celów promowania współpracy międzynarodowej.
Ponieważ rok 2011 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Wolontariatów i Organizacja Narodów Zjednoczonych przygotowuje raport na temat stanu wolontariatu na całym świecie, chcemy zachęcać do debaty na temat wolontariatu na poziomie globalnym. Ze względu na to, że wolontariat jest sposobem na walkę z ubóstwem, na zrównoważony rozwój, na zmiany klimatu, zapobieganie klęskom żywiołowym zgodnie z Deklaracją Milenijną i Celów Rozwoju ONZ.
Nie wspominając o tym, że podobnie jak ONZ i Unia Europejska ogłosiła rok 2011 Europejskim rokiem wolontariatu, członkowie i stowarzyszenia MONA w Europie działają i realizują ważne prace wolontariatu już od dziesiątków lat.
Dlatego jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować wielkie dzieło wolontariatu, które rozwija Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis w ponad pięćdziesięciu krajach, co znajduje odzwierciedlenie w corocznej publikacji Międzynarodowego Rocznika w języku hiszpańskim i angielskim, który rozpowszechniany jest na całym świecie oraz aby wspierać wszystkie członkowskie organizacje stowarzyszone w MONA w ich wysiłkach wzmocnienia stosunków między społeczeństwem obywatelskim, a instytucjami wolontaryjnymi mających za cel naprawienie i zniesienie wielkich społecznych i kulturalnych różnic, do których zmierza ludzkość w tym tysiącleciu.
Przypominamy, że Walne Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję (A/RES 61/193), w której rok 2011 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Lasów, w celu zwiększenia świadomości faktu, że lasy są integralną częścią zrównoważonego rozwoju naszej planety z punktu widzenia ekonomicznego, społeczno-kulturalnego i środowiskowych korzyści, które niosą.
W związku z tym członkowie i organizacje stowarzyszone w MONA prowadzą kampanię zalesiania od ponad dwudziestu lat na różnych kontynentach, na których działają, a więc zdecydowanie zalecamy, aby póki jest to możliwe, kontynuować tą ważną pracę, przede wszystkim w tym roku poświęconym lasom. Z tą samą, a nawet większą intensywnością w porównaniu z latami ubiegłymi. Nie należy zapominać o bardzo ważnej pracy MONA z poprzedniej i bieżącej dekady, dotyczącej kampanii ochrony przeciwpożarowej, zalesiania po klęskach żywiołowych i nadzoru nad lasami, które realizują wolontariusze z Nowej Akropolis w różnych krajach mających rozległe lasy, a także edukacyjnych kampanii środowiskowych, które odbyły się niedawno z widoczną skutecznością, w celu ochrony lasów, które są płucami naszej planety.
Przypominamy, że Organizacja Państw Amerykańskich ogłosiła rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Kultury w celu promowania edukacji i kultury w Ameryce Łacińskiej.
Podkreślamy, że tak ważna praca na rzecz kultury i edukacji, którą realizuje Nowa Akropolis na świecie, a zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej, jest odbiciem świadomości, którą mają członkowie stowarzyszenia, że kultura i edukacja są dwoma filarami pokoju, tolerancji i współistnienia. W tej linii postępowania, zaleca się członkom i organizacjom stowarzyszonym, aby kontynuowały pracę w dziedzinie kultury i edukacji w Ameryce Łacińskiej, aby spełnić impuls wychodzący z Organizacji Państw Amerykańskich.
Ostatecznie, Walne Zgromadzenie MONA potwierdza swoje przekonanie o znaczeniu kontynuowania prac nad rozwojem moralnych i etycznych wartości, które są jednym z celów dla których organizacja ta została założona, ponieważ są podstawą formowania charakteru i umożliwiają ludzkiej istocie zrozumieć ludzkość jako zjednoczenie indywidualnych woli, gdzie wszyscy są częścią tej samej rodziny, ale nie w znaczeniu spekulacyjnym i teoretycznym, ale w realnym sensie, które pozwala dzielić ból i szczęście innych i pozwala na wspólne postępowanie w celu budowania lepszego i bardziej obywatelskiego świata.
{tab 2010 |green}
W roku 2010 na swoim dorocznym spotkaniu w mieście Chincha (Peru), Walne Zgromadzenie MONA (Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis) pragnie podkreślić następujące punkty i uroczyste postanowienia tego roku:
Ogłaszamy nasze zaangażowanie w tworzenie kultury pokoju i przeciwdziałania przemocy, zgodnie z rezolucją ONZ z 19 listopada 1998 (53 Sesja Zgromadzenia Ogólnego, Artykuł numer 51), w powiązaniu z Międzynarodową Dekadą Kultury Pokoju i Przeciwdziałania Przemocy na rzecz przyszłych pokoleń. To kultura pokoju składa się z wartości, postaw i zachowań, które odbijają się i inspirują społeczne zachowania i wymianę opartą na zasadach wolności, sprawiedliwości i demokracji, które starają się rozwiązać konflikty społeczności międzynarodowej usuwając ich przyczyny, poprzez dialog i negocjacje.
Zaangażować członków i organizacje stowarzyszone do pełnego udziału w procesie budowy społeczeństwa, zarówno poprzez edukację filozoficzną, która zakłada refleksję i działanie, jak i poprzez przedstawienie przykładu wspólnego życia w pokoju i harmonii.
Wyrazić swoją solidarność z rezolucją Narodów Zjednoczonych z 17 grudnia 2007, które uznało rok 2010 za Międzynarodowy Rok Zbliżenia Kultur; a także polecić aby przez cały ten rok, członkowie i organizacje stowarzyszone organizowały spotkania i wydarzenia związane z międzyreligijnym i międzykulturowym dialogiem, w zrozumieniu i współpracy dla pokoju, dialogu zarówno na wysokich szczeblach jak i nieformalne interaktywne wymiany w społeczeństwie obywatelskim. Promować obraz Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis jako przykładu zbliżenia między kulturami, ponieważ jej obecność w ponad 50 krajach na całym świecie jest w stanie wspierać ciągłą i głęboką wymianę pomiędzy członkami w jej stowarzyszeniach poprzez studiowanie filozofii. W ten sposób, zademonstrować korzystny wpływ kulturalnej różnorodności i wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi kulturami.
Podkreślić, że problemy które uciskają dzisiaj świat w formie finansowego, socjalnego czy środowiskowego kryzysu, które miały bezprecedensowe i szerokie oddziaływanie, zachęcają do debaty, dialogu i wymiany idei pomiędzy ludźmi na całym świecie, które to mogą stworzyć nowy humanizm dla dwudziestego pierwszego stulecia i stuleci, które nadejdą.
Przypomnieć, że 2010 rok jest również Międzynarodowym Rokiem Bioróżnorodności, ogłoszonym poprzez odezwę Narodów Zjednoczonych, przypominając, że człowiek jest częścią przyrody i że naszym przeznaczeniem jest zbliżenie się do bioróżnorodności planety jako całości. Organizacja Narodów Zjednoczonych przypomina, że bogactwo różnorodności jest zagrożone szybkim zniknięciem w wyniku działalności człowieka, która to działalność wpływa na nas wszystkich, bez wyjątku, poprzez alarmujące pogorszenie życia spowodowane zmianami klimatu.
Rekomendujemy promocje wszystkich programów i aktywności, które pomogą ochronić nie dającą się zastąpić różnorodność naturalnego życia, w celu zmniejszenia utraty bioróżnorodności, przypominając, że istotne jest dla teraźniejszego i przyszłego dobrobytu ludzkości, aby utrzymać równowagę życia na ziemi.
Łączymy się w cierpieniu z ofiarami ostatnich trzęsień ziemi w Haiti i Chile, przypominając nie tylko konieczność rozwoju pracy służb poszukiwawczych i wysiłków ratunkowych, aby pomagać i leczyć ofiary, ale także aby pomóc i nauczyć ludność dotkniętą tragedią w zrekonstruowaniu ich społeczności w duchu solidarności.
Wyrażamy przekonanie, że klęski żywiołowe są przypomnieniem o kruchości naszej planety i względności życia oraz o potrzebie, aby ludzie dawali to co najlepsze z siebie w służbie ludzkości.
{tab 2009 |green}
Na swoim dorocznym posiedzeniu w 2009 roku w miejscowości Bol, na wyspie Brac (Chorwacja), na Generalnym Zgromadzeniu I.O.N.A (Międzynarodowa Organizacja New Acropolis) oświadcza co następuje:
W obliczu kryzysu, który wybuchł na całym świecie, Walne Zgromadzenie I.O.NA pragnie wyrazić swoje zaniepokojenie faktem, że kryzys nie tylko ma swój efekt materialny, z katastrofalnymi skutkami dla gospodarki światowej, ale ma również wpływ na podstawowe wartości, które tworzą fundament ludzkiego współżycia.
W związku z tym postanawia:
A) Potwierdzić swoje przekonanie o tym, że wiedza filozoficzna jest jednym z podstawowych sposobów wzmacniania wartości i wspierania stoickiej postawy wobec zmiennych kolei życia, która pomaga ludziom wyjść na przeciw nieszczęściom z większą samokontrolą i spokojnym stanem umysłu.
B) To, że etymologicznie termin „kryzys” oznacza „zmiana” i że jako taki, każdy „rozwój wydarzeń” jest podstawową okazją do podsumowania, zarówno osobistego jak i zbiorowego, które może pomóc nam rozróżnić to co jest trwałe i ważniejsze od tego co zmienne i zbyteczne. Jak Albert Einstein zauważył, kiedy odniósł się do kryzysu, „Nie udawajmy, że coś się zmieni, gdy będziemy powtarzać te same rzeczy. Kryzys może być prawdziwym błogosławieństwem dla każdej osoby, dla każdego narodu. Każdy kryzysy przynosi postęp. Kreatywność rodzi się z bólu, tak jak dzień rodzi się z ciemnej nocy. W kryzysie rodzi się innowacyjność, odkrycia i wielkie strategie”
C) Jednakże duża część ludzkości żyje w nędzy i kryzysie, z dala od działającego bodźca, co może spowodować zanurzenie w jeszcze głębszej biedzie. W związku z tym, w swoich centrach w ponad pięćdziesięciu krajach na całym świecie, I.O.N.A. jest w stanie zaoferować istotną pomoc, dostarczając materialne, psychologiczne i duchowe wsparcie dla najbardziej potrzebujących, aby pomóc im zmierzyć się z kryzysem bardziej efektywnie.
D) W ramach Światowego Dnia Filozofii, który jest inicjatywą UNESCO, odbywającego się corocznie, I.O.N.A. tak, jak robiła to przez ponad trzy kolejne lata, kontynuuje opracowywanie szerokiego programu okolicznościowych aktywności łączących filozofię ze sztuką, historią i promowaniem filozoficznych wartości i idei, oferując zróżnicowany zakres działalności, co zawarto w Roczniku opublikowanym przez tę instytucję.
E) Walne Zgromadzenie I.O.N.A podtrzymuje swoje przekonanie, że istnieje potrzeba kontynuowania działalności w celu ochrony środowiska jako istotnego oparcia dla istot ludzkich i ich środowiska naturalnego, w którym mogą rozwinąć swój potencjał i również rozwinąć świadomość, że Ziemia jest wspólnym domem całej ludzkości. Zgodnie z tym we wszystkich krajach gdzie I.O.N.A ma swoje centra, należy dołożyć szczególnych starań w celu promowania równowagi ekologicznej, zarówno poprzez kursy i wykłady o promocji świadomości ekologicznej i przede wszystkim poprzez konkretne i praktyczne działania na rzecz ochrony środowiska, takie jak sadzenie drzew, dbałość o środowiska naturalnego i oczyszczanie go oraz udzielanie pomocy w przypadku katastrof zarówno naturalnych jak i tych spowodowanych przez człowieka.
F) Jak postanowiono na ubiegłorocznym Walnym Zgromadzeniu, I.O.N.A będzie nadal uczestniczyć w wydarzeniach międzynarodowych na zaproszenie Organizacji Narodów Zjednoczonych i Organizacji Państw Amerykańskich (OPA), zgodnie z tym jak zostało to zaplanowane w Programie Aktywności na nadchodzący okres. W szczególności będzie nadal uczestniczyć jako członek Komitetu Doradczego między-amerykańskiego Programu Edukacyjnego dla Demokratycznych Wartości i Praktyk OAS, razem z innymi międzynarodowymi organizacjami pracującymi w Ameryce Łacińskiej w zakresie „Edukacji Obywatelskiej”.
{tab 2008 |green}
Na swoim dorocznym posiedzeniu w 2008 roku w miejscowości San Salvador na Walnym zgromadzeniu M.O.N.A (Międzynarodowa Organizacja Nowa Akropolis) pragnie zwrócić uwagę na:
Ostatni rok - 2007 - to ukończone pięćdziesiąt lat nieprzerwanej działalności w służbie myśli filozoficznej, kultury, zrozumienia międzynarodowego, tolerancji i ochrony środowiska.
W związku z tym postanawia:
A) Potwierdzić swój zamiar kontynuacji pracy dla rozwoju filozofii jako sposobu życia, w celu osiągnięcia wyższego stopnia świadomości społecznej i wiedzy o sobie samym. Również będzie kontynuować działania w dziedzinie kultury, ponieważ jak już wskazaliśmy przy wielu okazjach, kulturalne przejawy ludzkości stanowią podstawę dla lepszych relacji międzyludzkich i lepszego zrozumienia i zbliżenia między narodami. Potwierdzić zamiar dalszego wspierania wolontariatu jako przejaw bezinteresowności i solidarności pomiędzy różnymi częściami społeczeństwa, co pomaga wzmocnić więzi i harmonię współistnienia i szacunku w ramach wzajemnej współpracy oraz wsparcia.
B) W dalszym ciągu rozwijać swoje Międzynarodowe Programy, które łączą w sobie działania związane ze sztuką, muzyką i naukami humanistycznymi, budową charakteru i rozwojem siły woli, jak jest to zawarte w Roczniku dystrybuowanym na każdym Walnym Zgromadzeniu, zawierającym wszystkie aktywności podejmowane przez M.O.N.A. w ponad pięćdziesięciu krajach na całym świecie.
C) Wzmocnienie aktywności wolontariatu, które są przeprowadzane, samodzielnie lub we współpracy z GEA Aktywną Grupą Ekologiczną. Te aktywności odbywają się w różnych częściach świata, nie tylko w powiązaniu z ochroną środowiska i równowagi ekologicznej, ale również jako programy pomocowe i operacje ratownicze podczas katastrof naturalnych, takich jak trzęsienie ziemi, które miało miejsce w Peru, jak również w tworzeniu Programu Hestia 2007 dla współpracy i koordynacji standardów w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych osób zaginionych.
D) W ramach Światowego Dnia Filozofii, który z inicjatywy UNESCO świętowany jest na całym świecie, M.O.N.A. stworzyła szeroki program aktywności okolicznościowych wiążących filozofię ze sztuką, historią i promocją filozoficznych wartości i idei, oprócz innych szeroko zakrojonych aktywności, które są również wyróżnione w Roczniku publikowanym przez tę instytucję.
E) Podkreślić wparcie M.O.N.A. dla upamiętnienia sześćdziesiątej rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948-2008) promowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych oraz inicjatywę Unii Europejskiej, która zadeklarowała rok 2008 jako Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego.
F) Ważne jest odnotowanie, że M.O.N.A brała udział w wielu ważnych wydarzeniach międzynarodowych na zaproszenie Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Organizacji Państw Amerykańskich (OPA). W szczególności to, że M.O.N.A. tworzy część Komitetu Doradczego Inter-amerykańskiego Programu Edukacyjnego dla Demokratycznych Wartości i praktyk Organizacji Państw Amerykańskich, wraz z innymi organizacjami międzynarodowymi, które pracują w Ameryce Łacińskiej w zakresie „edukacji obywatelskiej”. W ostatnich latach M.O.N.A. została zaproszona kilkakrotnie do wzięcia udziału w Światowej Konferencji Organizacji Pozarządowych zorganizowanej przez Departament Informacji Publicznej ONZ.
{tab 2007 |green}
Bruksela 2007 – Pięćdziesiąt lat nieustannych aktywności w celu wspierania myślenia filozoficznego, kultury, porozumienia między narodami, tolerancji czy ochrony środowiska.
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Walne zgromadzenie Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis (MONA) przy okazji dorocznego posiedzenia w Brukseli (Belgia) w 2007 roku podkreśliło, że w tym roku organizacja obchodzi pięćdziesięciolecie nieustannych aktywności w celu wspierania myślenia filozoficznego, kultury, porozumienia między narodami, tolerancji i ochrony środowiska.
OGÓLNA REZOLUCJA
A) Potrzebne jest podkreślić, ze jako międzynarodowa organizacja MONA zrealizowała znaczące aktywności, dla osiągnięcia powyżej opisanych celów w ponad pięćdziesięciu państwach, które znajdują się w Północnej, Środkowej i Południowej Ameryce, jak również w państwach Azji, Afryki czy Europy.
B) W minionych pięćdziesięciu latach ściśle współpracowała z międzynarodowymi i narodowymi albo pozarządowymi organizacjami, co wynika z ogromnej ilości pracy zrealizowanej w ciągu tych lat i odzwierciadla się jawnie w Roczniku aktywności, który MONA publikuje.
C) Zgromadzenie zdecydowało kontynuować wspieranie ośmiu Celów rozwoju tysiąclecia uchwalonych przez ONZ w ramach aktywności, lokalnych organizacji zrzeszonych w MONA, ponieważ: „realizują plan przyjęty przez wszystkie państwa świata i wszystkie światowe organizacje rozwoju.”
D) Zdecydowało także, ze względu na to, że organizacje narodowe MONA znajdujące się w państwach Ameryki Łacińskiej ściśle współpracują z Organizacją Państw Amerykańskich (OPA), MONA będzie kontynuować wsparcie, oferowane przez poszczególne stowarzyszenia, dla znaczących prac OPA na rzecz państw w tym regionie, zwłaszcza wspieranie szerzenia edukacji i rozwoju.
E) Co dotyczy się państw zgromadzonych w MONA w ramach Unii Europejskiej, Walne Zgromadzenie zdecydowało, wspierać projekt Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej ustalienia roku 2007 Europejskim Rokiem Równych Szans dla wszystkich, którego głównym celem jest „rozpoczęcie szerokiej dyskusji na temat zalet rozmaitości w ramach społeczeństwa europejskiego, ulepszenie świadomości obywateli o ich prawach równego traktowania i życia bez dyskryminacji”, zwłaszcza z tego powodu, że jedna z podstawowych zasad, o którą opiera się Statut założycielski MONA, brzmi „skupiać mężczyzn i kobiety wszystkich wyznań, kultur i statusu społecznego wokół ideału uniwersalnego braterstwa”.
F) W ramach obszaru rozwoju kulturalnego MONA, jako ruch filozoficzny z cechami humanistycznymi, zrealizowała chwalebną pracę na rzecz „rozwoju zdolności ludzi, aby mogli żyć w ładzie z naturą i rozszerzać granice swojej osobowości”, jak zostało ustalone w jej Statucie założycielskim.
Z tego powodu polecamy swoim przyłączonym organizacjom z całego świata, które na ogół mają kilka tysięcy członków, żeby w następującym roku uintensywniły swoje aktywności wspierające wartości międzyludzkiego współżycia i współpracowały w kształceniu masowym i ochronie praw człowieka, przez którą powinny być chronione wszystkie istoty ludzkie bez wyjątku.
G) Praca w obszarze ekologii i ochrony środowiska, którą MONA przez pięćdziesiąt lat realizowała na poziomie światowym, miała znaczący wpływ na ochronę naszego środowiska, nie tylko w sensie prewencji, ale także w ramach ryzykownych operacji ratunkowych prowadzonych podczas nieszczęść, w których GEA (Grupa Aktywnej Ekologii) – oddział Nowej Akropolis, odegrała znaczącą rolę, co potwierdza wiele podziękowań od władz, organizacji humanitarnych i innych, które zostały wymienione w naszych Rocznikach.
H) Zwłaszcza miedzy młodymi ludźmi, MONA osiągnęła sukces w ramach wspierania grup wolontariatu, które działają w społeczeństwie zjednaczając indywidualne i kolektywne życie, rozwijając duch solidarności z ludźmi, którym przytrafiło się nieszczęście.
I) W świecie globalizacji, w którym żyjemy, MONA stała się świetnym narzędziem dla szerzenia myśli filozoficznych, ponieważ w ich siedzibach na całym świecie oferuje się zgodnie ze Statutem założycielskim „obudzanie wizji globalnej za pośrednictwem porównawczych studiów filozofii, nauk, religii i sztuk”. Taka zasada prowadziła ją w przeszłości i będzie prowadzić nadal w celu tworzenia wartościowej działalności na rzecz szerzenia kultury i wolnego myślenia.
J) W minionych pięćdziesięciu latach naśladując naukę swojego założyciela filozofa Jorge Angela Livragi MONA rozwinęła za pośrednictwem różnych aktywności w swoich siedzibach na całym świecie kulturę opartą na „wychowaniu w wartościach”, które są, co później podkreśla UNESCO, czynnikiem w szukaniu „wspólnych elementów duchowych, które znajdują się we wszystkich tradycjach sakralnych”, tych samych, które MONA nieustannie wspiera jako część wychowania i prowadzących do takich ponadczasowych wartości.
K) Filozof Jorge Angel Livraga Rizzi, założyciel MONA, w wielu publikacjach i wykładach wskazywał, że uszkodzenie warstwy ozonowej doprowadzi do ocieplenia planety, co spowoduje topnienie lodowców arktycznych, czego skutkiem będzie podwyższona powierzchnia oceanu i przesunięcie zimnej wody, co spowoduje odwrotną reakcję do ocieplenia: mikro-ochłodzenie tzw. microglaciate. W takich studiach wyprzedził to, na co dziś wskazują najbardziej znaczące związki naukowe. Walne zgromadzenie MONA w tym sensie chętnie podkreśla, że filozof Jorge Angel Livraga Rizzi także tłumaczył, że taki proces fizycznego mikro-ochłodzenia będzie miał znaczące skutki psychologiczne, bowiem spowoduje fenomen obcości i upadku społeczeństwa w nowe średniowiecze.
L) Stojąc twarzą w twarz z takim fenomenem naruszania międzyludzkich relacji MONA będzie ostrzegać przed upadkiem społeczeństwa w nowe średniowiecze i przeciwstawiać się temu za pomocą swojej pracy na rzecz integracji kultur i narodów.
{tab 2006 |green}
Santiago de Chile 2006 – Myśleć globalnie, ale postępować lokalnie
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na Walnym Zgromadzeniu Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Santiago, Chile, 24 kwietnia 2006, była przyjęta następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA
1) Chcemy podkreślić własne zobowiązanie do brania udziału w wychowaniu młodzieży do wartości i odpowiedzialności społecznej, co jest bardzo bliskie zasadom etycznym i filozoficznym, będącymi podstawowymi filarami nauki MONA.
2) Jako międzynarodowa organizacja ustawiona w ponad pięćdziesięciu państwach świata MONA chce jako odzwierciedlenie procesów globalizacji, które przejawiają się w świecie, zaoferować swoje struktury służbie lepszego porozumienia pomiędzy ludźmi. Z tego powodu kładzie nacisk na prowadzenie dialogu między tym co globalne i tym co lokalne; aby to, co jest lokalne nie było pochłonięte tym, co jest globalne, MONA chce zrealizować w praktyce współżycie miedzy nimi, co podsumowane jest w ujęciu „myśleć globalnie, ale postępować lokalnie”. Za pośrednictwem tej zasady różne siedziby Nowej Akropolis włączone w MONA spróbują wspierać rozwój regionalnej i lokalnej tożsamości tam, gdzie organizują swoje aktywności, nie pomijając połączenia międzynarodowego społeczeństwa, a jednocześnie używając do tego wielką międzynarodową strukturę, którą MONA oferuje w służbę lokalnym i mniejszym społeczeństwom.
3) Tak jak zaoferował główny sekretarz ONZ, MONA chce w ramach nowego zglobalizowanego społeczeństwa wspierać wszystkie modele komunikacji, wspierając się nowymi technologiami informacyjnymi. Czyniąc to za pośrednictwem swojej międzynarodowej strony internetowej (www.acropolis.org) i narodowych czy lokalnych stron, za pośrednictwem czasopism i wszystkich środków, które oferuje rozwinięta technologia, aby nawet do najbardziej odległych zakątków planety dotarły te najlepsze kryteria wychowania filozoficznego.
4) Odnawiamy swoje zobowiązanie ze względu do społeczeństwa, które konkretyzuje się w ramach nowych aktywności, będących przejawem solidarności, z różnymi częściami świata, w których katastrofy, ubóstwo, dyskryminacja czy niesprawiedliwość najbardziej wpływają na warstwy tych najpotrzebniejszych. Prezentowane jest to w Roczniku, który wydaje MONA (drukowanym, a także na CD), gdzie można się zapoznać z działalnością Nowej Akropolis, która uczestniczyła w akcjach ratunkowych powiązanych z katastrofami, na przykład z tsunami na Oceanie Spokojnym, trzęsieniem ziemi w Pakistanie, katastrofami przyrodniczymi, które miały miejsce w Salwadorze i Gwatemali, jak i w wielu innych akcjach, jako pomoc w domach dziecka, ośrodkach trzeciego wieku czy szpitalach itd.
5) MONA chce przywrócić wartość filozofii jako modelu przejęcia odpowiedzialności społecznej, bowiem wartości, które pobudzają rozwój filozoficzny, powodują w jednostce bytu świadomość solidarności z ludzkością, która umożliwia mu ponownie rozpoznać potrzeby ludzi, także umożliwia zrodzenie ochoty bycia do dyspozycji dla innych. Walne zgromadzenie MONA potwierdza utrzymywanie praktycznego sensu filozoficznego poznania jako niezbędnego narzędzia dla pomocy współczesnemu społeczeństwu, a także z powodu rozwoju w niej, większej solidarności.
6) W końcu kontynuując pracę, którą MONA rozwija od swoich początków już czterdzieści dziewięć lat, nie będzie oszczędzać wysiłku niezbędnego do tego, aby kultura we wszystkich swoich przejawach dotarła do wszystkich ludzi bez względu na wyznanie, rasę czy statut społeczny.
Wszystkie ustalenia zostały jednogłośnie zatwierdzone.
{tab 2005 |green}
Włochy 2005 – Pracować na rzecz „odrodzenia” (renesansu) moralnych i duchowych wartości
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w L'Aquile, Włochy 24 marca 2005, uchwalona została następująca deklaracja:
OGÓLNA REZOLUCJA
1. Walne zgromadzenie MONA
OGŁASZA swoje zaniepokojenie klęskami żywiołowymi, które w ciągu tego roku wpłynęły na rożne części naszej planety, zwłaszcza tsunami, które zdewastowało południowo wschodnią Azję, lub falami zimna w Europie Północnej, które zostawiły za sobą setki ofiar śmiertelnych.
W tym sensie Walne zgromadzenie MONA ZACHĘCA zrzeszone państwa członkowskie MONA:
a) żeby wspierały aktywności, które miały na uwadze postępujące zmiany klimatyczne, przez które Ziemia cierpi i wspierały świadomość potrzeby chronienia równowagi ekologicznej, żeby następne generacje odziedziczyły planetę, na której można mieszkać;
b) żeby współpracowały z innymi organizacjami ekologicznymi i organizacjami humanistycznymi, aby w ramach swoich możliwości brały udział w aktywnościach po klęskach albo osobiście pomagając poszkodowanym na miejscu lub przesyłając pomoc humanitarną, która umożliwi zmniejszenie cierpienia poszkodowanych, którzy w większości są ekonomicznie i socjalnie najsłabszą grupą obywateli.
2. Jak już było wspominane w Rezolucji ogólnej Walnego zgromadzenia w 2004 roku; Walne zgromadzenie MONA
POTWIERDZA ponownie swoje zaniepokojenie procesem, który moglibyśmy nazwać „uśredniowieczenie”, który przejawia się na łonie naszego współczesnego społeczeństwa. Jego najbardziej dobitnym symptomem jest utrata wartości, nie tylko transcendentnych, ale nawet codziennych, co stwarza społeczeństwo, w którym ciągle bardziej jest „człowiek człowiekowi wilkiem” (homo homini lupus) według definicji i określenia Hobbesa. Taka tendencja musi być zastąpiona ideą, która inspirowała już Senekę, a to, że „człowiek człowiekowi ma być rzeczą świętą” (homo res sacra homini). Niepewność obywatelska, brak solidarności socjalnej, obojętność na ból innych, materialistyczny egoizm, wymuszony konsumpcjonizm, codzienna przemoc, która odzwierciedla się w mediach, to tylko z niektórych symptomów społeczeństwa, które czym bardziej jest chore, tym bardziej staje się społeczeństwem „średniowiecznym.”
Z takich powodów
PRZYPOMINAMY Sprawozdanie, które Międzynarodowa dyrektor MONA złożyła w Alicante w grudniu 2004 roku na Europejskim kongresie, o potrzebie stanowczego ostrzegania przed takim psychologicznym upadkiem, na który jest skazana większość współczesnego społeczeństwa. Więc jak wtedy było stwierdzone, pojawiły się pewne „sposoby średniowiecznego myślenia”, które mogą spowodować proces atomizacji, w tym sensie, że jednostki zamykają się do miejskich szczepów, sekt, religijnego fundamentalizmu, co powoduje nienawiść, przemoc i wojny.
Ze względu na taką sytuację
POLECAMY intensywnie pracować na rzecz „odrodzenia” (renesansu) moralnych i duchowych wartości, żeby nie tylko takie wartości powróciły, ale również żeby były przekazane następnym generacjom. Postawa filozoficzna do życia jest tym, co może ustanowić podstawowy zbiór takich wartości, które muszą opierać się o solidarność, tolerancję, wolność myślenia, przekonanie i poczucie niezależności, aby człowiek nie był porwany przez moralny i etyczny upadek tych czasów, które oprócz innych symptomów wykazują brak nadziei w przyszłości, co odczuwają ci najmłodsi.
3. Walne zgromadzenie MONA
CHCE WYRAZIĆ swoje zadowolenie z różnych aktywności, które były zrealizowane przez zrzeszone państwa członkowskie MONA w 2004 roku w formie aktywności socjalnych, na rzecz tolerancji, niedyskryminacji i wolności myślenia.
STWIERDZAMY, że ludzkość nie może zapominać o sakralności ludzkiej istoty, i z tego powodu polecamy stowarzyszonym państwom członkowskie, aby w ramach swoich rozmaitych aktywności wspierały konieczną potrzebę uświadomienia sobie znaczenia szacunku wobec różnych wiar, grup etnicznych czy narodów.
PRZYPOMINAMY także podstawowe zasady statutu MONA, które w swoim pierwszym punkcie wyrażają potrzebę wspierania braterstwa między ludźmi różnych przekonań, ras, płci czy statutu społecznego, co prowadziłoby do wspierania społeczeństwa i społeczeństwa międzynarodowego, które będzie bardziej sprawiedliwe i solidarne, co jest wymienione w Karcie ONZ.
4. Walne zgromadzenie MONA
POPIERA plan Rady Europy pod względem ogłoszenia roku 2005 tzw. „Europejskim rokiem praw obywatelskich za pomocą kształcenia”, bowiem celem tego jest otworzenie w Europie kampanii na rzecz szerzenia programów związanych z kształceniem. Wskazuje się to, że edukacja i kształcenie opierające się na wartościach moralnych, prawach ludzkich, tolerancji i kulturowego pluralizmu jest inwestycją dla przyszłej Europy.
MAMY NA UWADZE, że w kwietniu 2005 roku odbędzie się w Warszawie (Polska) konferencja na temat roli pozarządowych organizacji NGO (ONGs) w kierunku kształcenia społeczeństw demokratycznych.
POLECAMY stowarzyszonym państwom członkowskim MONA w Europie, żeby uczestniczyli w tym planie i realizowali to, co Rada Europy poleca, bowiem jednym z podstawowych zasad MONA jest wspieranie kształcenia i edukacji ludzi.
Wszystkie ustalenia zostały jednogłośnie zatwierdzone.
{tab 2004 |green}
Meksyk 2004 – Nowe opracowanie sytuacji społecznej: do „nowego średniowiecza”
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Meksyku, 8 kwietnia 2004, uchwalona została następująca deklaracja:
OGÓLNA REZOLUCJA
A) Walne zgromadzenie nawiązuje do zawartości Czwartej rezolucji uchwalonej na zwyczajnym walnym zgromadzeniu, które odbyło się w Republice Czeskiej w 2003 roku, które dotyczyło przeorganizowania programu studiów MONA i jego usystematyzowania za pomocą akademickich wartości, podkreślając, że MONA oferuje kształcenie i wychowanie filozoficzne.
B) Walne zgromadzenie wyraża chęć na dalszą współpracę w kierunkach aktywności zaplanowanych przez ONZ, gdyż MONA utożsamia się z ich zasadami, a celem współpracy jest osiągnięcie bardziej sprawiedliwego, tolerancyjnego i solidarnego społeczeństwa.
C) Walne zgromadzenie, jak podkreśliła jej prezydent przy okazji spotkań regionalnych, dołącza do nowych prądów myślowych, które na podstawie badań współczesnego społeczeństwa wskazują nowe ujęcie sytuacji społecznej. Wydaje się, że społeczeństwo zmierza do tego, co nazywa się „nowe średniowiecze”, w którym będzie potrzebne nauczyć się recyklingu istniejących materiałów i stworzyć modele „ekonomii kryzysowej”, które umożliwią przeżycie ludziom, zwłaszcza tym z najbardziej potrzebnych sfer współczesnego społeczeństwa. Było to możliwe zaobserwować w ramach niedawnych kryzysów ekonomicznych w Argentynie, Meksyku czy południowo wschodniej Azji, w krainach, gdzie MONA ma swoich przedstawicieli, którzy w sposób znaczący biorą udział w ramach pomocy socjalnej.
D) Walne zgromadzenie ponownie wraca do znaczących tematów, które były omawiane w ramach poprzednich walnych zgromadzeń (patrz punkt 3) Ogólna rezolucja z 2003 roku; punkt e) Ogólna rezolucja z 2002 roku; punkt c) Ogólna rezolucja z 2001 roku; punkt d) Ogólna rezolucja z 2000 roku. W tych punktach podkreślane było, że istotne jest uświadomić sobie w jaki sposób Planeta Ziemia jest niszczona, nieodpowiedzialnym postępowaniem człowieka, albo też z powodu klęsk żywiołowych, które w ostatnich czasach pustoszą miasta, obywateli i relacje ekologiczne w naszym środowisku. Także podkreślone zostały możliwości MONA, przez które może pomóc złagodzić cierpienia spowodowane takimi klęskami, przez to że działa ona w konkretny sposób i za pomocą niepodważalnych prac poprzez różne typy czynności woluntariatu, tak własnymi, jak w ramach współpracy z innymi międzynarodowymi publicznymi czy prywatnymi organizacjami, które pracują w tych samych celach.
E) Walne zgromadzenie MONA wyraża swoje kondolencje ofiarom ataków terrorystycznych, które wstrząsają światem i zbierają żniwo w postaci ofiarowania niezliczonej ilości niewinnych żyć. Przez to MONA zachęca do Pokoju i zdrowego rozsądku; przypomina, że taka nieograniczona przemoc prowadzi tylko do błędnego kręgu nienawiści, fanatyzmu, które to czynniki powodują nowe typy światowych walk, terroru, który zmusza ludzi do poniżającego zachowania, ograniczając wolność i zgodę. Z tego powodu MONA za pośrednictwem swoich członkowskich stowarzyszeń na całym świecie apeluje o potrzebie realizacji aktywności wspierających dialog i tolerancję.
Wszystkie ustalenia zostały jednogłośnie zatwierdzone.
{tab 2003 |green}
Praga 2003 – Apel o porozumienie, wnikliwość i pokój
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Pradze, 17 kwietnia 2003, uchwalona została następująca rezolucja:
1) Walne zgromadzenie wyraża swoje zaniepokojenie sytuacją, która wpływa na światową ekonomię i stwarza jeszcze głębszą przepaść między bogatymi i biednymi państwami. Taka przepaść skazuje rozległe części świata na klęskę głodu i niszczy w alarmujący sposób całe populacje, a zwłaszcza dzieci, które są jej największą niewinną ofiarą.
Z tego powodu zdecydowano: wspierać w państwach, gdzie działa Nowa Akropolis, kampanie na rzecz pomocy dzieciom, przede wszystkim tym, które żyją w państwach tzw. „trzeciego świata”.
2) Walne zgromadzenie wyraża swoje zaniepokojenie falą przemocy i konfliktów zbrojnych, które we współczesnych czasach szerzą się na świecie, a zwłaszcza tym, że na tą niebezpieczną drogę wchodzą także najbardziej rozwinięte państwa.
Z tego powodu zdecydowano: organizować aktywności, które wspierają pokój, odrzucają przemoc, przyczyniając się do spotkań ludzi w duchu zgody i współżycia, co jest zgodne z myślą uniwersalnego braterstwa, którą to myślą był inspirowany Statut założycielski Nowej Akropolis.
3) Walne zgromadzenie podkreśla pilną potrzebę obywatelskich stowarzyszeń jako tych, które wzniecają aktywności socjalne ze względu na współczesne potrzeby wielu państw, które cierpią z powodu skutków różnych kryzysów i w ten sposób są osłabione, co ma swój negatywny wpływ w ramach najbardziej potrzebnych sfer społecznych. Zaobserwowano poważne problemy w walce przeciwko skutkom zanieczyszczenia mórz i nabrzeża, pożarów lasów i zanieczyszczenia powietrza w wielkich miastach.
Z tego powodu zdecydowano: wspomagać czynności Grupy GEA („Grupa aktywnej ekologii”) i innych grup rządowych lub instytucji pozarządowych, które realizują akcje na rzecz ochrony środowiska i wspólnie z nimi, uczestniczyć w ramach aktywności humanitarnych podczas klęsk naturalnych i innych, które zagrażają planecie.
4) Walne zgromadzenie ze względu na zjawiska społeczne, które dziś mają wpływ na młodą generację, ustala, że we wszystkich państwach, w których Nowa Akropolis działa, będzie u młodej generacji wzniecać:
a) Rozmyślania o zapotrzebowaniu filozoficznego przesłania, które zbliża ludzi podczas szukania prawdziwych wzorów demokratycznych, w których odzwierciedla się rzeczywisty szacunek do ludzi, do ich potrzeb i celów w ramach ludzkiego życia.
b) Ze względu na doświadczenie, że osiągnięcie takiej równowagi jest trudne, wychowanie i kultura stają się kluczowymi elementami dla zrealizowania myśli wzajemnego współżycia ludzi i narodów. Owszem nie można zapominać o tym, że wychowanie musi mieć podstawy etyczne, bowiem nie wystarczy wychować obywatela, ale także istotne jest umożliwić zrodzenie się obywatela moralnego.
c) Konieczność szukania odpowiedzi i oferowania ich młodym ludziom zaniepokojonym swoją przyszłością w świecie, który jest niebezpieczniejszy, niepewny i nieustannie zagrożony wojnami.
Ponieważ jest oczywiste, że wiele odpowiedzi można znaleźć w modelu filozoficznym, który rozwija poznanie, i we wspieraniu podstawowych ludzkich wartości, Walne zgromadzenie Międzynarodowej Organizacji Nowej Akropolis jako organizacji wspierającej filozofię, zdecydowało się ogłosić apel o porozumienie i wnikliwości, po prostu dla pokoju, bowiem stosowanie przemocy i agresji nie prowadzi do żadnego trwałego rozwiązania, ponieważ wszystko, co rodzi się z przemocy, potrzebuje przemocy aby się utrzymać. To nie powinna być droga ludzkości.
Wszystkie ustalenia zostały jednogłośnie zatwierdzone.
{tab 2002 |green}
Brasilia 2002 – „Nie” starciu cywilizacji
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Brasilii, Brazylia 28 marca 2002, uchwalona została następująca deklaracja:
OGÓLNA REZOLUCJA
A) Walne zgromadzenie MONA wyraża swoje całkowite oburzenie zamachami z dnia 11 września 2001 w miastach Nowy Jork i Waszyngton i tysiącami niewinnych ofiar. Wyraża swój sprzeciw wobec jakiejkolwiek interpretacji tych wydarzeń, która mogłaby doprowadzić do „starcia cywilizacji”, i uważa te zamachy za sprawkę anonimowych terrorystów, którzy starają się zniszczyć równowagę i pokojowe współżycie Wschodu i Zachodu.
B) Walne zgromadzenie MONA życzy sobie ponownie odnowić szerzenie filozofii i ożywić jej rozwój jako idee i wartości dla XXI wieku, jako narzędzia do poznania nas samych i innych. Rozumie filozofię jako sposób, na znalezienie postawy wobec życia na podstawie mądrości, radości i optymizmu, bowiem umożliwia nam poznać głębiej ludzką naturę i przyjąć poznanie za sposób życia. Z tego powodu wzywa wszystkie państwa członkowskie zrzeszone w MONA do szerzenia i rozwoju filozofii jako podstawowej osi ich aktywności i myślenia.
C) Walne zgromadzenie MONA jednocześnie zachęca zrzeszone państwa członkowskie do szerszego badania skierowanego na ponowny powrót myśli tych filozofów i myślicieli, którzy niestety zostali „zapomniani” i których wkład, pomimo tego nadal stanowi podstawę historii światowego myślenia.
D) Walne zgromadzenie MONA jednomyślnie zachęca, do tego aby w środowisku młodzieży wspierano powrót do ponadczasowych wartości i etyki w ramach codziennego postępowania. Czyniąc to z tego powodu rozumiejąc, że XXI wiek, którego bohaterami będą młodzi ludzie, ma w etyce największe i najbardziej istotne narzędzie do ulepszania współżycia i solidarności między ludzkimi bytami i narodami.
E) Walne zgromadzenie MONA pozytywnie ocenia zrealizowane aktywności i wyniki osiągnięte za pośrednictwem swoich programów w pracy wolontariatu, a zwłaszcza te, które były skierowane na wsparcie solidarności i pomocy humanitarnej, jak i dotyczące ochrony środowiska tak i interwencji w przypadkach klęsk naturalnych czy innych rodzajów ludzkiego cierpienia. Walne zgromadzenie poleca swoim członkom, aby wsparli rozpoczęcie czynności Grup aktywnej ekologii GEA, które okazały się skuteczne w służbie dla lepszego społeczeństwa.
F) Walne zgromadzenie MONA ponownie potwierdza, jak uczyniło to już w poprzednich latach, że istnieje jedność zasad, które inspirują ONZ i ustalonych założycielskich zasad statutu MONA. Z tego powodu zachęca stowarzyszone państwa członkowskie, aby kontynuowały w czynnościach ustalonych w planach, które corocznie przedstawia ONZ dla organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, co ma już miejsce w Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis.
Wszystkie ustalenia zostały jednogłośnie zatwierdzone.
{tab 2001 |green}
Ateny 2001 – Międzynarodowy rok wolontariuszy
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Atenach, w Grecji 12 kwietnia 2001, była uchwalona następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA
A) Walne zgromadzenie MONA jednomyślnie przyjęło, że dołączy do polecenia ONZ wygłosić rok 2001 jako „Międzynarodowy rok wolontariuszy” w zgodzie z jej apelem, żeby władze, Narody Zjednoczone ora międzyrządowe, dobroczynne i pozarządowe organizacje współpracowały w celach tego roku tak, jak wyraziła się na swoim plenarnym posiedzeniu w roku 1997, gdy ustaliło się, że będzie realizowany projekt Ekonomicznej i socjalnej rady ustalony w jej rezolucji 1997/44.
Na podstawie tego, że od swojego założenia, co oznacza też w latach poprzedzających takie polecenie, praca realizowana przez MONA w więcej, niż czterdziestu państwach, dla wsparcia kultury i aktywności socjalnych polega na modelu zasady wolontariatu, tak i braterskiej pomocy między ludzkimi istotami;
Zachęca wszystkie asocjacje, które włączone są w MONA, aby w ramach współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych podczas roku 2001 (Roku wolontariatu) powiększyli ilość swoich aktywności w zakresie wsparcia kultury na całym świecie i zwłaszcza pomocy socjalnej w krajach rozwijających się.
Żeby podczas realizacji wszystkich tych aktywności klarownie nadmieniało się wsparcie Roku wolontariatu, który był wygłoszony przez ONZ, bowiem dobrowolna czynność jest sposobem solidarności, która wzbogaca ludzką istotę i wspiera więzy braterstwa.
B) Ponieważ Narody Zjednoczone w swojej Rezolucji 53/22 z listopada 1998 roku ustaliły wygłosić rok 2001 jako „Rok dialogu między cywilizacjami Narodów Zjednoczonych”, podczas określenia wychodząc z zasady tolerancji jako poszanowania różnorodności, i ponownie zaapelować do władz Narodów Zjednoczonych włącznie z UNESCO i do dalszych uczestniczących rządowych i pozarządowych organizacji, aby zaplanowali programy kulturalne, wychowawcze i socjalne odpowiadające celowi wsparcia dialogu między cywilizacjami;
Ze względem na to, że MONA zgodnie z swoimi Statutami założycielskimi wspiera już więcej niż czterdzieści lat braterski dialog między narodami za pośrednictwem bogatych kulturalnych i socjalnych aktywności;
Zdecydowała się zachęcić wszystkie włączone asocjacje, aby w ciągu 2001 roku organizowały wykłady, seminaria, studia na temat wzajemnej wymiany kulturalnej i rozpowrzechniały informacje o wzajemnym zbliżaniu przez wymianę wiedzy za pomocą konstruktywnego dialogu, który wspiera wymianę kulturalną.
C) W zgodzie z aktywnościami, które MONA będzie realizować w celach ochrony środowiska i troski o zasoby ludzkie, w związku z Rezolucją z Rio na temat środowiska naturalnego, Agendą 21 i Protokołem z Kioto na temat zmian klimatycznych i ze względu na zniszczenia, na które w dzisiejszych dniach cierpi planeta:
MONA zdecydowała się kontynuować w czynnościach, które realizują rożne grupy zajmujące się czynnościami ekologicznymi, które rozwijają swoją pracę pod patronatem i impulsem MONA, aby wzmocniły swoją pracę na rzecz ratowaniu wybrzeży, przeciwpożarowej ochronie lasów, na rzecz socjalnego wsparcia najbardziej potrzebnym państwom, ratowniczych prac podczas trzęsienia ziemi i klęskach przyrodniczych, organizowanych sadzeniach drzew w obszarach zamieniających się w pustynię, mówiąc innymi słowami kontynuować w szerokim wachlarzu akcji socjalnych, które realizuje już parę lat i będzie w nich nadal kontynuować, mając za cel współpracę w ulepszeniu jakości życia i ochrony środowiska.
Wszystkie ustalenia zostały jednogłośnie zatwierdzone.
{tab 2000 |green}
Buenos Aires 2000 – Kulturalny renesans w XXI wieku
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Buenos Aires w Argentynie 20 kwietnia 2000, została uchwalona następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA:
A) Walne zgromadzenie MONA chce publicznie i formalnie wyrazić swoje oburzenie wobec pewnych oskarżeń wyrażonych w niektórych państwach, gdzie realizuje swoje aktywności, ponieważ zostały dostrzeżone w nich pewne antydemokratyczne postawy. Podkreśla zatem, że nie ma nic dalszego od zasad, które inspirują Międzynarodową Organizację Nowa Akropolis, która jak podpowiada jej nazwa, umiejscawia swoje korzenie w klasycznej Grecji, kolebki demokracji, nie zapominając o tym, że filozofia i aktywności, które MONA realizuje, wspierają zdolność myślenia, postępować sam za siebie i uczestniczyć w procesach demokratycznych, które zachęcają do poszanowania godności i praw człowieka.
B) W związku z tragicznymi wydarzeniami, które niedawno miały swoje miejsce w niektórych miejscach na świecie, gdzie sekciarskie grupy przeprowadzały krwawe i satanistyczne rytuały i popełniali grupowe samobójstwa, Walne zgromadzenie MONA chce wyrazić swoje najgłębsze odrzucenie wobec obskurantyzmu i przemocy, które pochłaniają pewne grupy określane jak sekciarskie i podkreślić, że aktywności realizowane w świecie przez Międzynarodową organizację Nowa Akropolis starają się zupełnie odwrotnie do takich postępowań, wspierać renesans kulturowy XXI wieku, odnowę roli filozofii w znaczeniu intelektualnej i moralnej ochrony przeciwko obskurantyzmowi i jakimkolwiek przesądom, satanizmowi, szukaniu nadprzyrodzonych zdolności lub wyzyskowi człowieka przez człowieka.
C) Także wykorzystać tą okazję, żeby ponownie i zdecydowanie podkreślić to, że odrzuca wszelkie włączenia MONA na listy tzw. niebezpiecznych sekt, ponieważ aktywności, które więcej niż czterdzieści lat Nowa Akropolis w świecie rozwija, potwierdzają, że jest asocjacją kulturalną, która domaga się zasłużonego szacunku i natychmiastowego wykluczenia jej imienia z takich list, obrażających w ten sposób ich członków, którzy zgłaszają swoją skargę na tym Walnym Zgromadzeniu.
D) Walne zgromadzenie MONA wyraziło swoje zaniepokojenie nad potrzebą zrozumienia, że nie można mówić o postępie, jeżeli nie będzie istnieć staranie, aby najbardziej dostatnie obszary planety zmniejszyły dręczenie tych obszarów Ziemi, które są niszczone przez biedę i pogorszoną jakość środowiska. Apel polega na rozpoczęciu rozwoju ekonomicznego w taki sposób, który nie będzie szkodzić środowisku i którego celem będzie osiągnięcie takiego wzorca życia, który prowadziłby do trwałego zrównoważonego rozwoju.
Ponieważ szczyt, który odbył się pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r., wydało dla XXI wieku, Przewodnik informacyjny dla trwałego stabilnego rozwoju, Agenda 21, w celu osiągnięcia synergii między państwami, międzynarodowymi instytucjami, firmami, organizacjami pozarządowymi i asocjacjami non-profit.
Walne zgromadzenie MONA, które spotkało się w Buenos Aires, ustaliło: we wszystkich państwach, gdzie realizuje swoje aktywności, wspierać czynności połączone z listą propozycji Agendy 21 i nawiązać oficjalny kontakt z biurem ONZ, które jest odpowiedzialne za te czynności, które mają na celu promowanie zrównoważonego rozwoju i walki z ubóstwem, podkreślając decydującą rolę rozwoju edukacji i kultury, która ma przyczynić się do zwycięstwa nad niesprawiedliwości popełnianymi na całym świecie.
E) Walne zgromadzenie MONA z wielkim zainteresowaniem przeprowadziło analizę czynności w kierunku pomocy humanitarnej, które realizowali różni przedstawiciele MONA w ciągu 1999 roku w różnych obszarach planety dotkniętych klęskami żywiołowymi, w szczególności wpływ tej pomocy dla poszkodowanej ludności, gdzie w sposób praktyczny i skuteczny współpracowali na rzecz własnego przetrwania w koordynacji z innymi organizacjami humanitarnymi i władzami lokalnymi oraz narodowymi dotkniętych państw.
USTALENIA:
1) Kontynuować z takimi czynnościami pomocy humanitarnej w takich miejscach planety, gdzie dochodzi do katastrof naturalnych, gdzie w razie potrzeby niezbędna jest szybka i skuteczna pomoc i tam gdzie istnieją siedziby MONA, w celu koordynowania skutecznego użycia wysłanej pomocy.
2) Nawiązać kontakt z Biurem Koordynacji Pomocy Humanitarnej ONZ i także z jej Działem informacji publicznych, w celu nawiązania połączenia z innymi organizacjami humanitarnymi, aby pomoc była bardziej skuteczna.
{tab 1999 |green}
Albacete 1999 – Ochrona praw człowieka
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Albacete, Hiszpania 2 marca 1999, została uchwalona następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA:
A) Zachęca wszystkie państwa do czynności w ramach pomocy humanitarnej, szczególnie w krajach mniej rozwiniętych lub krajach rozwijających się.
B) Realizować czynności w takich państwach, gdzie uderzyły klęski przyrodnicze, poprzez organizację transportów pomocy humanitarnej.
C) Kontynuować ze wspieraniem czynności skierowanych do ochrony i poszanowania praw człowieka w ramach Dekady ONZ ds. wychowania o prawach człowieka, co było wygłoszone od roku 1995 do roku 2005.
D) Wspierać czynności, które prowadzą do poprawy godności grup marginalizowanych, pobudzając szacunek do mniejszości rasowych, kulturalnych czy religijnych.
E) Kontynuować z projektem Giordano Bruno promującym wolność myślenia w zgodzie z szeregiem aktywności, które MONA realizuje, a ponieważ w 2000 roku przypominamy sobie 400 rocznicę jego śmierci, realizować aktywności dla uczczenia jego pamięci.
{tab 1998 |green}
Lima 1998 – Powszechna deklaracja praw człowieka
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Limie, Peru 9 kwietnia 1998, była uchwalona następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA
W związku z przypomnieniem pięćdziesiątej rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, którą uchwaliło Walne zgromadzenie Narodów zjednoczonych 10 grudnia 1948 roku w Rezolucji 217 A(III), a także w świetle faktu, że pomimo wysiłków, które zostały włożone w celu praktycznej realizacji ich zasad, są jeszcze dziś na całym świecie, naruszane te najbardziej podstawowe elementy praw człowieka, Walne zgromadzenie MONA wygłasza:
A) W skali całego świata niezbędne jest kontynuować szerzenie zasad szacunku do istoty bytu i jej godności, które zawarte są w Powszechnej deklaracji praw człowieka.
B) Stawiamy czoło nieustannemu i na dużą skalę, naruszaniu praw jednostek bytu i podstaw wolności, a zwłaszcza prześladowaniu lub dyskryminacji mniejszości rasowych, kulturalnych czy religijnych, jak wielu przypadków uciskania przejawu wolności, które nadal można obserwować w większości państw świata.
C) Zasady założycielskie MONA są zgodne z duchem i zbliżają się słowem do zasad zawartych w Powszechnej deklaracji praw człowieka.
D) Ponieważ MONA w ciągu całych 40 lat swojego istnienia realizuje w świecie prace na rzecz ochrony i uszanowania praw człowieka, jak wynika z zapisu jej Walnych zgromadzeń i wydanych Roczników aktywności.
ZOSTAŁO POTWIERDZONE:
1) Przypomnieć sobie we wszystkich państwach, w których istnieją delegacje włączone do MONA, 40 rocznicę Powszechnej deklaracji praw człowieka poprzez zorganizowanie konkretnych aktywności w celu podkreślenia, przy okazji tej istotnej rocznicy, podstawowej wartości ludzkiej istoty i poszanowania jej godności.
2) Zaprzeczyć jakimkolwiek rodzajom nietolerancji i przyjąć Powszechną deklarację za wzorowy przykład zainteresowania ludzkości ochroną praw człowieka, która musi być promowana przez zwiększenie wysiłku w takim polu działania.
{tab 1997 |green}
Istanbul 1997 - MONA nie jest rasistowska, ani sekciarska
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Istambule, Turcja 28 marca 1997, była uchwalona następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA:
Ze względu na nieustanne oszczerstwa, które pojawiają się w różnych mediach różnych państw, ze względu na przemoc fizyczną, która dotknęła siedziby i osoby MONA, oraz ze względu na ciągłe bezpośrednie i pośrednie prowokacje, które mogą prowadzić do powiększonej agresywności i stopniowej przemocy, Walne zgromadzenie włącznie z kierownictwem, dyrektorów włączonych asocjacji i pojedynczych członków ustaliło:
A) Kategorycznie zaprzeczyć jakiekolwiek przejawy ustne, pisemne lub wizualne, które utożsamiają MONA z religijnymi, albo politycznymi prądami jakiegokolwiek typu, zwłaszcza z nazizmem, faszyzmem albo ideologią ekstremalnie prawicową czy inną ideologią totalitarnego lub fanatycznego charakteru.
B) Ponownie przypomnieć myśli wygłoszone przez założyciela MONA przy okazji Walnego zgromadzenia organizowanego w Londynie w 1979 roku, kiedy Pan Jorge Angel Livraga wyszczególnił, że MONA nie jest według swoich zasad i w ładzie z nimi, ani rasistowska, ani sekciarska. Jak również powiedział przy tej okazji, co potwierdzał w ciągu całego swojego życia, MONA jest ruchem filozoficznym bez jakiekolwiek relacji z półwojskowymi grupami czy fanatycznymi sektami. Oskarżenia o rasizm wzniesione przez oszczerców opierają się na przesądach lub niepoprawnie zrozumianych naukach. Z tego powodu MONA potwierdza, że nie jest sekciarska, ponieważ są w niej zawarte wszelkie czyste myśli starożytnych tradycji i odrzuca wprowadzone przekręcanie lub ograniczone wizje przeszłości.
C) Tym przemyśleniem chce Walne zgromadzenie ustalić, że tekst nazwany „Podręcznik kierownika” nie jest oficjalnym dokumentem MONA, ani żadnej włączonej narodowej asocjacji. Jak potwierdził założyciel Pan Jorge Angel Livraga, w liście, który był adresowany do arcybiskupa w Salzburgu w październiku roku 1986, w którym wyraził, że wspomniany przewodnik nie jest wewnętrznym dokumentem MONA, ale chodzi o fragmenty notatek zanotowanych przez młodych studentów, które jakkolwiek nie są tożsame z duchem tematu, o którym Pan Jorge Angel Livraga wyraził się sposób ustny w latach 69/70, co jest datą pierwszych publikacji, które rozmawiają o takim temacie. Tak samo jest z interpretacjami lub tłumaczeniami tych notatek.
D) Potwierdzić, że rzeczywiście i oczywiście wszelkie aktywności, które MONA realizuje na całym świecie, są zaprzeczeniem do takich kłamliwych, niepoprawnych i tendencyjnych oszczerstw. Odwrotnie, aktywności MONA utrzymały w sobie w ciągu tych 40 lat działania swój pierwotny kierunek i wiernie utrzymują zasady zawarte w swoich Statusach.
{tab 1996 |green}
Paryż 1996 – Wykorzenienie biedy
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Paryżu, Francja 6 maja 1996, była uchwalona następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA:
Walne zgromadzenie MONA przyjmuje następującą rezolucję: ustaliło wspierać w ciągu roku 1996 Międzynarodowy rok dla wykorzenienia biedy w tym sensie, w którym został wygłoszony przez Walne zgromadzenie ONZ w rezolucji A/48/719, i rozwijać czynności w obszarze kulturalnym i wychowawczym, które przede wszystkim wspierałyby wartości braterstwa, wolności i równości.
Każda czynność realizowana przez MONA musi klarownie wskazywać na strukturalne korzenie biedy i jej relacji do kulturowej i gospodarczej słabości kryzysów i starać się przedłożyć rozwiązania w celu osiągnięcia długotrwałego rozwoju i socjalnego postępu.
{tab 1995 |green}
Santiago de Chile 1995 – Światowy dzień tolerancji
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Santiago de Chile, Chile 15 kwietnia 1995, była uchwalona następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA:
Walne zgromadzenie ustaliło zorganizować Światowy dzień tolerancji. Tato akcja będzie zrealizowana w ramach kampanii wygłoszonej przez Radę Europy przy okazji spotkania na najwyższym szczeblu, w którym uczestniczyli głowy państw i władz w dniu 9 października roku 1993 w Wiedniu w Austrii, z celem walczyć przeciw jakiejkolwiek formie nietolerancji (rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu).
W społeczeństwie, w której nietolerancja przejawia się na co dzień w nowych formach, uważamy za niezbędne organizowanie takich dni. Taka nietolerancja pogorszyła się kryzysami ekonomicznymi, czego skutkiem był odrzucająca postawa do emigrantów i wszystkich tych, którzy uważani są za „innych.”
Według naszego poglądu ekonomiczne, polityczne czy prawne środki nie są na tyle wystarczające, żeby mogło być to zjawisko wykorzenione, bowiem w rzeczywistości jest potrzebna zmiana mentalności i postawy założonej na głębszym poznaniu innych kultur i bardziej otwartym wychowaniu, które pomoże zrozumieć drugich.
MONA stara się od swoich początków osiągnąć takie cele, które klarownie odzwierciadlają się w trzech zasadach jej założycielskiego statutu, z celem odnowić prawdziwe międzyludzkie relacje założone na solidarnym uczestnictwie i respektu do różnic za celem wspierania wzajemnego zrozumienia między narodami.
Stworzenie solidarnego, braterskiego i sprawiedliwego społeczeństwa wspierające się o gwarancja godności dla wszystkich jednostek i uszanowanie jedności i zgody. Bowiem możliwość przeżywać rozmaitość kulturalną przedstawia źródło wzajemnego wzbogacenia się i socjalnego postępu.
W tym sensu Walne zgromadzenie MONA ustaliło, ze w tym roku rozszerzy swoje aktywności jak w latach poprzednich, i zwłaszcza będzie uwaga skierowana na młode generacje.
{tab 1994 |green}
Wiedeń 1994 – Socjalna pomoc w obszarze wychowania i ekologii
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Wiedniu, Austrii 1 kwietnia 1994, była uchwalona następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA:
MONA potwierdziła, że osiągnęła rozwoju i sukcesu w Programach socjalnej pomocy w obszarze wychowania i ekologii, które miały swoje miejsce na całym świecie, zwłaszcza:
1) Akcje zrealizowane Nową Akropolis w Peru na poziomie socjalnym, jak sadzenie drzew w ulicach Limy, naprawa dróg publicznych, opieka prawna i zdrowotna biednych i bez majątku, także i zorganizowanie bardzo sukcesywnego konkursu, w którym uczestniczyło więcej niż dziesięć tysiąc dzieci z prywatnych i publicznych szkół w Peru.
2) Socjalna i edukacyjna aktywność, która była zorganizowana w mieście Medellin w Kolumbii w ramach programu „Most do przyszłości”, co jest program dla kształcenia rodzin w dzielnicy Caunes de Oriente (gdy w ramach programu do tej pory pomogło się więcej niż 250 rodzinom), i stworzenie szkoły otwartej dla wszystkich dzieci z tej dzielnicy. Ten projekt jest owocem współpracy Nowej Akropolis Belgia i Nowej Akropolis Kolumbia.
3) W Włoszech miała wielki sukces aktywność „Siedem dni młodzieży” w współpracy z przyrodniczym parkiem Abruzzos i miejscowymi urzędy. Umożliwiła kształcić więcej niż sto młodych łudzi w temacie prewencji i walki przeciwko pożarom. Jest potrzebne także podkreślić osiągnięty sukces w „Operacji Neptun” na Sycylii, która miała za cel walkę przeciwko zanieczyszczaniu lądu. Walne zgromadzenie uchwaliło, że będzie kontynuować w rozwoju tych aktywności na całym świecie.
{tab 1993 |green}
Rio de Janeiro 1993 - Rezolucja z Rio: Apel do zwalczania strachu
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Rio de Janeiro, w Brazylii 9 kwietnia 1993, była uchwalona następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA
W ramach prac, z którego powodu w Rio de Janeiro zgromadziło w dniach 9 – 11 kwietnia roku 1993 więcej niż 200 osób z koło trzydziestu państw jak Japonia, Turcja, Francja, Kanada, Peru itd.. Walne zgromadzenie Nowej Akropolis jednomyślnie przyjęło następująca rezolucje na temat współczesnej sytuacji z nazwą „Deklaracja z Rio”.
DEKLARACJA Z RIO:
Upadek Berlińskiego muru, walka w zalewie Perskim, nie tak odległe w czasie akcje humanitarne w Afryce, powrót demokracji niemal do wszystkich państw Ameryki Łacińskiej, perspektywy z konferencji na najwyższym szczeblu realizowane w Rio na temat ekologicznych zapytań, to wszystko, po ukończeniu zimnej wojny trwające dziesiątki lat, wielu tłumaczyli to jak symboliczne znaki dla zrodzenia nowego międzynarodowego porządku zdolnego stworzyć sprawiedliwszy świat, gdzie będzie lepszy dobrobyt dla wszystkich.
Skutki niestety nie napełniają te oczekiwania i my stoimy przed nową „erą strachu”.
Wszyscy ludzie dziś mają strach z ludzi. I najbardziej niepokojąca jest wszechobecna obecność przemocy i okrucieństwa w wszystkich zakątkach świata. Jeżeli wcześniej mogło się mówić, że jakiś naród gorszy od innego, dziś wszystko się miesza i nieszczęście szerzy się na całą planetę.
Zawsze istniały walki… Ale dzisiejsze są jeszcze o wiele brudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie są to zderzenia waleczne, ale pokazy wszechobecnego okrutnego męczenia, w którym uczestniczą nie tylko walczący, ale także całe narody. Te narody podczas konfliktu walecznego znienacka zmieniają się na dzików nadużytych takimi strasznymi okolicznościami, które wyglądają jak prawdziwy koszmar.
Zawsze istnieli przestępcy. Ale dziś z sobą każde przestępstwo przynosi okrutne męczenie. Jakby same zabicie już nie wystarczało.
Czasami trudno uwierzyć, że właśnie ludzkie istoty mogą dopuszczać się takich przestępstw, a nie tylko z tego powodu, żeby nie był człowiek coś takiego zdolny zrobić, ale z tego powodu, że są popełniane z tak niezwykłą bezwzględnością.
Jak płynie nasza epoka, takie oznaki okrucieństwa pojawiają się u osób ciągle młodszych, u dojrzewających, u dzieci… Nikogo nie ominie taka fala zła, która nabiera cechy epidemii.
Co wydarzyło się, że ludzie mają większy strach z ludzi niż z czegokolwiek innego?
Co jest tym, co w ludzkich istotach umarło, a że podobne są do martwych trupów bez przyszłości, ale czynnych i złych trupów?
Nie istnieją normy moralne a te, które ich zastąpiły, są tylko parodiami przepisów i zwyczajów, które są w współczesnym świecie nie do użycia.
Wychowanie stało się bocznym produktem robotyzacji życiowych środków i zwyczajów. Nie zmienia jednostkę bytu, tylko mu daje niektóre elementy do przeżycia. Religijne i mistyczne przeżycia zostają ograniczone tylko do niektórych grup lub sekciarskim podgrupom.
Jesteśmy przekonani, ze umiera okazja, żeby przejawił się ludzki duch. Z tego powodu pojawia się strach. Z tego powodu ludzie nie ufają ludziom. Człowiek czuję strach z pustki i czuje się niezdolnym przejawić swojego ducha. Nasza zaślepiona kultura nie potrafi zobaczyć nic innego niż formy i już nie potrafimy rozpoznać człowieka, którego dusza była złapana człowiekiem – maszyną.
Niezbędne jest sobie uświadomić, że klucz wszelkiego rozwoju nie jest zależny od wsparcia finansowego czy technologicznego, ale przede wszystkim od zainteresowania, które troszczy się rozwojem czynniku ludzkiego, jedynego potencjału, który usadowiony jest w każdej jednostce bytu.
Nie możemy zapomnieć, że 80% z budżetu uchwalonego dla pomoc socjalną, ekonomiczną i lekarską dla trzeciego świata nie dotrze nigdy do tych, którzy ją potrzebują, i tym przepuszcza się miliardy dolarów.
To wszystko z powodu korupcji „lokalnych elit” albo z powodu niewystarczającemu ludzkiemu i technicznemu przygotowaniu odpowiedniego personelu i niewystarczającemu wykształceniu narodów, dla których jest pomoc wymagana.
Słaba uczciwość i odpowiedzialność grup, które troszczą się o administrację i organizację takiej pomocy, zdradziły ufność ludzi, a to nie tylko ze względu na ich liderów i instytucji, ale także ufność w ludzką zdolność pracować na rzecz publicznego dobra, co umożliwiło powstanie egoizmu i ignorancji i wykorzeniło wartości solidarności, jedynej, u której w historii wykazało się, że jest zdolna napędzać społeczeństwa w ramach postępu i dobrobytu.
Jak można potwierdzić, te niepowodzenia nie są charakteru mechanicznego ani technologicznego, ale wyłącznie ludzkiego. Współczesne społeczeństwo wykluczyło czynnik ludzki jak podstawę rozwoju całego społeczeństwa.
Nowa Akropolis oferuje zwrot w sposobu myślenia, który umożliwi powrót wartości braterstwa i humanizmu za celem myśleć i postępować innym sposobem, który nam umożliwi wydostać się za zakręconego koła przesadnej konsumpcji, która dusi naszą świadomość.
Jesteśmy przekonani, że człowiek nie odżywia się tylko chlebem, i z tego powodu trzeba wygłosić zwalczanie strachu.
{tab 1992 |green}
Ateny 1992 – Międzynarodowa kampania na rzecz szacunku do ludzkich istot
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Atenach, w Grecji 17 kwietnia 1992, była uchwalona następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA
MONA na poziomie ogólnoświatowym potępia nadużywanie cywilnego obywatelstwa jak zakładników podczas terrorystycznych i walecznych akcjach.
Z drugiej strony Walne zgromadzenie stwierdza, ze na zachodzie pojawił się „pseudo-humanizm”, który nadużywa pomocy humanitarnej do prania mózgów. Żyjemy w epoce, w której naprawdę nie dba się o wpływ prewencji i nie zwalczają się skutki powodujące przemoc i odrzuca się dojść do jądra problemów, które są ich przyczyną, i przejąć prawdziwą odpowiedzialność, i z tego powodu taka pomoc nie jest niczym innym niż maską i ogólnie jest odpowiednikiem nieustannej bezsilności. Ponieważ, jeżeli takie czyny nie będą potępiane, będzie możliwe stwierdzić, że w pewnych państwach powstaję współwinna, włącznie z tą odruchową, na terroryzmie, walkach domowych, obozach koncentracyjnych i wszelkich przemocach popełnianych przeciw prawom człowieka.
W wyniku MONA dotarła do decyzji wygłosić międzynarodową kampanię z celem wspierać uświadomienie sobie rzeczywistych humanitarnych wartości i szacunku do ludzkich istot.
MONA będzie wspierać rozwój aktywności realizowanych w ramach kampanii za rehabilitacje filozofa i myśliciela Giordana Bruno, bowiem zanotowała podczas roku 1991 sukces tych aktywności, ponieważ w Ameryce Łacińskiej i Europie były osiągnięte sprawy tak, że publiczne kręgi nazwały ulice czy place według Giordana Bruno.
To potwierdza jawną zdolność członków Nowej Akropolis żyć wartości autentyczne, co może pomóc temu, żeby pojawiły się grupy ludzi, które będą chcieli bronić te wartości w duchu szlachetności i uczestnictwa.
{tab 1991 |green}
Meksyk 1991 – Potępienie konfliktów narodowych, religijnych i kulturowych
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Meksyku 28 marca 1991, uchwalona została następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA
Walne zgromadzenie uchwaliło ważne kierunki działalności na rok 1991 i zdecydowało się kontynuować działaność w następującym porządku :
A) Potępia się trój-pogrom, który w teraźniejszości gnębi świat, są to konflikty narodowe, religijne i kulturalne, które przedstawiają przyczynę wielkiej destabilizacji, która dziś wstrząsa światem.
B) Rozwijać nową formę braterstwa na podstawie szacunku do tożsamości narodów i jednostek bytu i potępienia jakiegokolwiek sekciarstwa czy fanatyzmu.
C) Potępiać nowe formy rasizmu jako konfliktów narodowych.
D) Bronić wolności słowa i kontynuować na całym świecie kampanie rehabilitujące osobowość Giordano Bruno.
E) Rozwijać ekologię, ale jako sposób życia i potępiać jej upolitycznianie.
F) Wspierać we wschodnich państwach rozwój struktur, które umożliwią powrót równowagi za pośrednictwem pomocy moralnej i ludzkiej. Jednocześnie celem tych struktur jest umożliwienie państwom, które wychodzą z kryzysu ideologicznego, żeby osiągnęły tożsamości i duszę.
G) W celu ogłoszenia odnowy duchowości oddalonej od jakichkolwiek dogmatów, szerzyć w roku setnej rocznicy śmierci Heleny Pietrowny Bławatskiej jej dzieło i dołączyć ją do innych obrońców wolnego słowa. Oprócz tego ogłosić publiczny szacunek do H.P.B. i poprosić oficjalne urzędy o remont jej rodzimego domu w celu zmienienia go na muzeum poświęcone historii jej życia i dzieła.
H) W celu rozpoczęcia wymagania znajomość starych klasycznych języków i odnowienia ich, wprowadzić do programu naszego studium nauczanie martwych języków takich jak łacina, greka i sanskryt (bez zamykania się na to, że te przykłady są wystarczające).
{tab 1990 |green}
Rzym 1990 – Poparcie Nowego humanizmu
REZOLUCJA WALNEGO ZGROMADZENIA
Na walnym zgromadzeniu Międzynarodowej Organizacji Nowa Akropolis (MONA), które odbyło się w Rzymie, w Włoszech 7 kwietnia 1990, uchwalona została następująca rezolucja:
OGÓLNA REZOLUCJA
Walne zgromadzenie potwierdza następujące kierunki działalności:
A) Poparcie nowego humanizmu: potrzeba mobilizacji świadomości i zachowań, by nowy humanizm wprowadzony został w ruch. Podkreślienie zapotrzebowania potępienia ducha dyskryminacji, który gnębi Europę jako rzeczywisty rak. Niezbędne jest odczuwanie woli narodów i narodowej tożsamości (tolerancja i tożsamość / otwarcie się i potwierdzanie się)
B) pracować dla jedności Europy oddalonej od jakiegokolwiek wojskowego aliansu. Niezbędne jest wspieranie tożsamość każdego państwa i wspieranie wymiany kulturowej.
C) Niezbędna jest wszechobecna mobilizacja do zwalczania narkotyków i przemocy.
D) Potępia się użycie humanistycznych ideałów dla celów grupowych, egoistycznych i politycznych.
E) Potępia się „upadłą kulturę”, jak też dezinformację i mistyfikację prawd we wszystkich ich formach.
F) Walne zgromadzenie uchwaliło stworzenie Międzynarodowego Komitetu „Na rzecz Giordano Bruno”, którego celem będzie zapoznanie publiczności z jego dziełem i polepszanie zrozumienia jego dzieła wśród różnych narodów.
{/tabs}