Autor: Jorge Ángel Livraga Rizzi
„Różnica między pływającym pniem drzewa a łodzią wykonaną z tego samego drewna, polega na tym, że ta druga ma wiosła i może wiosłować w górę rzeki. ”
Dr. N. Sri Ram
Słyszałem od niego te słowa w mojej odległej młodości. To zdanie nie było częścią żadnego z jego wykładów i nie wiem, czy jest zawarte w którejkolwiek z jego książek. Wyszło spontanicznie w naszej rozmowie.
Autor: Slavica Kroča
"W roku 2000 ludzie będą pracować cztery dni w tygodniu... Dzieci nie będą chodzić do szkoły, ale będą uczyć się w domach z pomocą komputera... Miasta zbuduje się pod kopułami, gdzie będzie idealne powietrze... Nasze życie będzie bogatsze, łatwiejsze, zdrowsze ... Chirurdzy będą operować ludzi na odległość... Nieuleczalne choroby nie będą istniały ... Będziemy podróżować na Księżyc... We wszechświecie będą istniały kolonie, a my wszyscy będziemy je żywić dzięki doskonałemu rolnictwu... Powstaną podmorskie miasta i pierwsze podmorskie kultury... Ludzkie wynalazki wszystko zmienią... Wszyscy będziemy mieć bomby atomowe, dlatego nie będzie wojen... Znikną granice i wszyscy będziemy żyć w jednym wielkim państwie..."
Autor: Jorge Ángel Livraga
Dziś, gdy mit równości traci swoją moc, łatwiej jest docenić mądrość starożytnych, którzy twierdzili, że wszystkie rzeczy i wszystkie istoty mają inną egzystencję.
Co więcej, nawet w obrębie tej samej osoby trudno jest znaleźć dwa identyczne stany umysłu przez dzień, miesiąc lub rok. Niestety, oprócz wyjątków, które potwierdzają regułę, te stany umysłu mają często zgubny wspólny mianownik, którym jest widzenie negatywnej strony każdego i każdej rzeczy.
Autor: Delia Steinberg Guzmán
Minęło zaledwie kilka dni od nadejścia wiosny i niezależnie od tego, czy jesteś młody czy nie, ta data zawiera w sobie poczucie odnowy i nadziei. Dlatego przynajmniej przez jeden dzień wyobrażamy sobie, że rzeczy muszą kwitnąć i w konsekwencji muszą być lepsze, że zmierzają ku przyszłości, którą staramy się ujrzeć z radością.
Ale to uczucie nie utrzymuje się dłużej niż ten jeden dzień, podobnie jak słabe są nasze wysiłki, aby wiosną żyć cały rok.
Trzecia Sesja Ogólnego Zgromadzenia ONZ, obradująca w Paryżu, uchwaliła 10 grudnia 1948 roku Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten stanowi niewątpliwie jedno z największych i najtrwalszych osiągnięć ONZ. Przetłumaczona na większość języków świata
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka zbiera oraz porządkuje osiągnięcia i postulaty człowieka, który od wielu setek lat toczy nie skończoną jeszcze walkę o swoją wolność i swoją godność.
Autor: Daniel Pastušek
„Wolnym jest ten, kto żyje tak, jak tego pragnie, kto ani nie podlega przymusowi, ani nie ma żadnych przeszkód, ani nie jest do niczego zmuszany, którego ruch do czynności nie jest przez nic hamowany, którego pragnienia osiągają swój cel i który nie stacza się w kierunku tego, czego wolałby unikać. Ale któż zatem wybrałby życie w błędach? Nikt. Kto wybrałby życie zakłamane, podatne do pomyłek, niesprawiedliwe, przez nic nie temperowane, rozgoryczone? Nikt. Nikt bowiem, kto z własnej woli wybiera życie złe nie może mienić się wolnym. A któż chciałby żyć w smutku, strachu, zawiści, żałości, pragnąc i zawodząc się w swych pragnieniach, usiłując czegoś uniknąć i nie unikając tego? Również nikt.” Epiktet
Wolność - to słowo często używane w mowie, często na różne sposoby odmieniane, coś, czego człowiek tak pragnie. Owszem pytaniem jest, czego on pragnie. Czy wiemy tak naprawdę, czym owa Wolność jest? Nadajemy jej w większości różnego rodzaju znaczenia, często według tego jak ją sami odbieramy na podstawie własnych doświadczeń i własnej kultury. Mówimy o wolności słowa, mówimy o wolności wyznania, o wolności działania. Owszem także wiemy, że tam, gdzie zaczyna się nasza własna wolność, tam kończy się wolność drugiego. Więc jak się zorientować w tym, jak postępować, czy jakim sposobem przemawiać, działać, żeby nie naruszyć tej podstawowej zasady humanizmu.
Autor: Delia Steinberg Guzmán
Żyjemy w zanieczyszczonym świecie i już przyzwyczailiśmy sie do tego. W wielkich miastach, poziom skażenia środowiska rośnie dzień po dniu, a ponieważ nie możemy ich porzucić, gdyż wiążą nas z nimi nasze zobowiązania, najzwyczajniej w świecie przystosowaliśmy się do tej sytuacji. Nasze organizmy wyprodukowały przeciwciała i prawie naturalnie, dostosowujemy się do nienaturalności. Proces ten jest jednak bardziej skomplikowany. Wpływ zanieczyszczenia nie zmniejsza się na płaszczyźnie fizycznej, a nawet rozwija się też na płaszczyznach psychologicznej i mentalnej, rozrzedzając ludzkie doświadczenia do niespotykanego punktu.
Obronne przeciwciała
Skażenie psychologiczne objawia się w prostackich emocjach, które włażą w każdą szczelinę życia. Przemoc, agresja, egoizm i radykalizm, wydają się być normą dla większości społeczeństw. Na początku zadają wielki ból, by później drażnić – gdzie wcześniej zadawaliśmy sobie pytanie ile jeszcze można tego wytrzymać, dziś zaczynamy stwarzać „przeciwciała” by się przed tym bronić i jakoś żyć dalej.
Oczywiście prześladuje nas niepewność, strach, bezbronność, ale przeciwciała stworzyły pewną formę obojętności, która jest pozorna, bo faktycznie jej nie ma. Ten chłód, z którym akceptujemy większość okrucieństw, których jesteśmy świadkami dzięki mediom, jedząc codziennie śniadanie, jest sposobem na opieranie się, na mówienie sobie “mnie to nie dotyczy, albo będzie mnie dotyczyć kiedyś tam, a póki co nic…”.
Autor: Delia Steinberg Guzmán
W wielu ankietach lub w wywiadach z popularnymi osobowościami pojawia się pozornie banalne, a może zabawne pytanie:
Co wziąłbyś ze sobą, gdybyś musiał żyć na bezludnej wyspie?
Odpowiedzi są najróżniejsze. Od tych niewypowiedzianych, gdy robimy ten test sami sobie, aż po te, którymi pytany zaskakuje czytelników i czasem samego siebie, zwłaszcza wtedy, gdy zda sobie sprawę, że nigdy rzeczywiście nie pomyślał o tym, że mógłby zostać sam na jakiejś pustej wyspie, a jednocześnie potrzebowałby niektórych, ciekawe, czy niezbędnych rzeczy.
Autor: Delia Steinberg Guzmán
Człowiek XXI. wieku podjął decyzję, że musi "zrobić" wszystko odnowa, od samego początku, więc od jakiegoś czasu stara się też stworzyć Ideały, które pomogłyby mu przetrwać. Równocześnie w związku z przyspieszeniem tempa życia, które powoduje sama kultura, człowiek XXI wieku nie może tracić czasu na "wynajdywanie" nowych rzeczy. Ten sam ludzki zmysł praktyczności, który powoduje, że ludzie tak dobrze radzą sobie w świecie materii, powinien podpowiedzieć, jak oszczędzić energię i wykorzystać inteligencję w świecie duchowym. Wówczas, współczesny człowiek, będzie miał możliwość pełnego czerpania z posiadanych doświadczeń, by były dla niego przydane i możliwe do zastosowania.
Autor: Delia Steinberg Guzmán
Tymi słowami spróbujemy zrozumieć, czym jest czas i czemu nas więzi, co możemy zrobić, żebyśmy nie byli ciągle poddanymi tego surowego i okrutnego pana, który w większości wypadków przybiera formę małego, nieszkodliwego przedmiotu - zegarka, który nosimy na ręce.
Autor: Delia Steinberg Guzmán
Filozofia, nierzadko, przedstawiana była za pomocą wizerunku kobiety, emanującej powagą, wzniosłej i pięknej, która wywołuje w swoim otoczeniu sprzeczne uczucia atrakcyjności i niedostępności, tęsknoty i obcości, pragnienia i odrzucenia. I chyba problem nie tkwi w jej dystyngowany obrazie, ani jej sukni, a już na pewno nie w tekście z tabliczki, którą czasami trzyma w ręku, który wielu odbiera jako niezrozumiały i bezużyteczny, który nie odpowiada na ich bieżące potrzeby czy codzienne życiowe plany... Czy to wszystko odpowiada rzeczywistości Starożytnej Filozofii, czy to jakaś deformacja spowodowana długą podróżą, którą przebył jej wizerunek w czasie?
Autor: Delia Steinberg Guzmán
Po kilku dniach spędzonych poza krajem, prawie bez okazji otrzymywania nowych wiadomości, wracam w końcu samolotem pośród gęstych chmur, ze światłem o szerokim przekroju ponad nimi.
Jestem w chmurach…jakby zinterpretować inaczej takie wyrażenie; Jestem poniekąd odciągnięta od codziennej rzeczywistości lub w miejscu gdzie bym wolała się ukryć od czasu do czasu, aby uciec od ucisku, który staje się nieprzypadkową rutyną.
Strona 1 z 3