20.03.2024 ŚRODA (Warszawa) godz. 19:00 |
FILOZOFIA RENESANSU
SYMBOL ODRODZENIA LUDZKIEGO DUCHA
Zapraszamy na spotkanie z Filozofią Renesansu, która jest znana z Idei Nowego Człowieka, Homo Universalis, powstałej w okresie średniowiecznej scholastyki, odradzających się klasycznych Ideałów i kreowania nowego kierunku humanizmu.
W ramach spotkania przybliżymy 4 postacie i ich główne Idee dedykowane Człowiekowi i Wszechświatu, które swoim znaczeniem wyprzedziły nie tylko ówczesne czasy. Spotkanie jest skromnym hołdem dla wszystkich naszych renesansowych poprzedników, którzy dla miłośników mądrości są wciąż żywi i przedstawiają wieczną inspirację do poznawania piękna życia i jego przejawów…
Tematyka:
1. Odrodzenie wewnętrznego człowieka.
- Giovanni Pico della Mirandola – Ścieżka doskonalenia się, by osiągnąć naturalną dostojność człowieka i poprawić stan społeczny.
2. Sztuka jako środek obudzenia w człowieku ukrytych zdolności i piękna.
- Leonardo da Vinci – Ścieżką sztuki ku ponadczasowemu pięknu.
3. Badanie eksperymentalne jako sposób poznania przyczyn wszelkich przejawów.
- Paracelsus – Człowiek częścią Makrokosmosu.Idea przyczynowości.
4.Inteligibilność wszechświata, nowe pojmowanie boskiego świata i jego przejawu.
- Giordano Bruno – Idea Nieskończoności Światów i AnimaMundi.
(cca. 60 min.)
krótka przerwa
Spotkaniu towarzyszy prezentacja.
Po spotkanie zapraszamy do wspólnego dialogu.
Prowadzący: Daniel Pastušek
WSTĘP WOLNY
Miejsce spotkania:
siedziba Nowej Akropolis w Warszawie,
ul. Zygmunta Glogera 3/1
Zgłoszenia i informacje:
e-mail:
tel.: +48 22 468 88 00 (pon.-pt. godz. 17:30-21:00)
INFORMUJEMY, wszystkich uczestników wydarzenia, że podczas spotkania będą wykonywane zdjęcia, które zostaną zamieszczone na stronach internetowych organizatora.
Krótkie przybliżenie wybranych osobowości filozoficznego odrodzenia.
* Giovanni Pico della Mirandola: Włoski uczony XVwieku. Jego najbardziej znanym dziełem jest manifest humanizmu: O godności człowieka. Jego staranny wysiłek o pojednanie ówczesnych scholastycznych i politycznych prądów, by wspierać międzyludzką współpracę, kosztował go życie.
* Leonardo da Vinci: jeden z największych uczonych Renesansu XV i XVI wieku, archetyp homo universalis. Jeden z wyjątkowych geniuszy, który wyrażał klasyczną filozofię w swoich dziełach artystycznych i naukowych. Wiele z jego naukowych wizji nie zostało zrealizowanych w ówczesnych czasach i czekały na swoją realizację kilka następnych wieków.
* Paracelsus: szwajcarski lekarz i przyrodnik, który jest uważany za ojca medycyny. Nietypowy i wyjątkowy naukowiec XVI wieku, który pracował za pomocą filozofii eksperymentalnej w poszukiwaniu przyczyn jako uniwersalnych prawd. Jego zasadniczym dziełem dla rozwoju w medycynie jest Philosophia magna, która jest pierwszym filarem w poszukiwaniu przyczyn chorób. Do dziś jego filozoficzny dorobek nie jest w pełni doceniany.
* Giordano Bruno: wyjątkowy dominikanin XVI wieku, wspierający pojednanie religii i nauki, za co zapłacił swoim życiem na Campo di Fiori, gdzie został skazany na śmierć przez spalenie na stosie. Idee o nieskończoności światów, nieginącej materii, inteligibilności natury, , idee o wędrówce duszy i ukrytym boskim umyśle w tym, co nazywamy mikrokosmosem i makrokosmosem pozostają dla nas do dziś ideami, do których z szacunkiem wracamy, by na nowo odkrywać czym jest człowiek i wszechświat, którego jesteśmy naturalną częścią.